0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov14. 10. 20066 minut

Praha opět pravicová

Hlavní město stojí na prahu velké změny, osmileté spojení ODS a ČSSD na magistrátu se zřejmě chýlí ke konci.

Fotografie: Sluší jim to, bude se nám stýskat. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
Fotografie: Sluší jim to, bude se nám stýskat. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Hlavní město stojí na prahu velké změny, osmileté spojení ODS a ČSSD na magistrátu se zřejmě chýlí ke konci. „Velká koalice“ je teď ve vysoké politice neslušný pojem, hlavně ale občanští demokraté si už našli jiného partnera.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co nám to dělají?

Se stejnou intenzitou, s jakou se vysoká politika promítá do bojů o radnice, se politici drží svých klišé při odpovědích na otázky, s kým chtějí vládnout. „Nevylučuji po volbách vůbec nic,“ říká stávající pražský primátor Pavel Bém a dodává snad nejotřepanější frázi o předčasném porcování dosud čile pobíhajícího medvěda. Bém ale může být klidný, ODS v Praze tradičně vítězí a poslední preferenční výzkumy naznačují hattrick. Sociálním demokratům nepomáhá ani „překvapivá“ kandidatura kdysi nejpopulárnější političky Petry Buzkové, která se původně chtěla stáhnout z politiky úplně. ČSSD má letos velký důvod k obavám, protože poprvé za osm let vážně hrozí, že skončí v opozici.

Podle agentury SC&C by nyní ODS v Praze volilo 46 % obyvatel, zatímco ČSSD necelých 15 %. Představitelé ODS odhadují, že by letos mohli získat 33 zastupitelských křesel ze 70 (o dvě víc než v roce 2002). „Jsou to jenom odhady, ale 36 křesel, která bychom potřebovali na většinu, nejspíš nedostaneme,“ říká Jiří Janeček, místopředseda pražské ODS a kandidát do zastupitelstva.

S kým se tedy občanští demokraté pokusí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc