2006-1775-mobr-2006-1776-mobr-18Bucho.gif
2006–1775-mobr-2006–1776-mobr-18Bucho.gif • Autor: Respekt

2006-1775-vobr-2006-1776-vobr-18Bucho.jpg
2006–1775-vobr-2006–1776-vobr-18Bucho.jpg • Autor: Respekt

Každý už jistě někdy slyšel o podivných soudních sporech v USA, zemi, kde zákazník může vysoudit odškodné od výrobce mikrovlnky, protože v návodu nebylo uvedeno, že trouba není určena k sušení psů.

Nejspíš jste si také kladli otázku, zda to nejsou jen historky pro zasmání. Odpověď lze najít na stránkách založených na počest Stelly Liebeckové, které musela firma McDonald’s zaplatit přes půl milionu USD za to, že se opařila jejich kávou. Tvůrci stránek sestavují každoročně žebříček těch nejbizarnějších soudních pří.

Můžete se tak dočíst třeba o paní Wanitě Youngové z Colorada, jež žalovala dvě 18leté studentky za to, že po večerech nezištně pekly sušenky a v krabicích s přáníčky je tajně kladly na práh domů v sousedství. Pak ale zaklepaly na dveře paní Youngové, kterou zvuk údajně vyděsil k smrti. Youngovou ani písemná omluva obou „pachatelek“ nepřiměla žalobu stáhnout. Za utrpěnou psychickou újmu vysoudila odškodné 930 dolarů.

Podivuhodná byla i loňská žaloba Rhondy Nicholsové z Illinois na obchodní dům Lowe’s: před jeho dveřmi do ní totiž narazil letící pták. Rhonda viní firmu z toho, že nezabránila ptákům pronikat do okolí prodejny ani nerozmístila cedule varující před podobnými střety. Žádala přitom odškodné přes 75 tisíc dolarů za zranění, která měla postihnout její hlavu, mozek, krk, svaly, kosti, nervy, šlachy, neurologické funkce a rozlišovací schopnosti…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte