Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diskuse

Máme mít úřednickou vládu?

Návrhy, aby zemi nějaký čas spravovala úřednická vláda, vyvolávají debatu, jestli by něco takového vůbec zemi prospělo. Anneke Hudalla a Jiří Pehe na toto téma debatují právě zde.

Návrhy, aby zemi nějaký čas spravovala úřednická vláda, vyvolávají debatu, jestli by něco takového vůbec zemi prospělo. Anneke Hudalla a Jiří Pehe na toto téma debatují právě zde.

Vedle všech překvapení, která česká politika za poslední měsíce nabídla, je tzv. „úřednická vláda“ jedno z nejlepších – alespoň po jazykové stránce. „Úředníci“ – ještě nedávno symbol malicherné byrokracie, neschopnosti a zkorumpovanosti, dnes najednou pro znechucený národ naděje na rychlý konec současné krize. Mýlí se. A to ne proto, že „úředníci“ by byli opravdu onou pohromou, za kterou je značná část politiků a veřejnosti považuje. Nastolit nyní „vládu odborníků“ by bylo politickou chybou a to ze dvou zásadních důvodů: Za prvé poškodí demokratickou kulturu v zemi. A za druhé zabrání řešení problému, kterého se česká politika musí zbavit, nechce-li se znovu a znovu nacházet v pořád stejné pasti. Tento problém je Komunistická strana Čech a Moravy.

To nejdůležitější, co Česká republika potřebuje na to, aby se skutečně stala onou standardní demokracií, o které Václav Klaus už dlouhá léta mluví, je, aby se politici za každých okolností drželi pravidel hry. Jen tak si nejen všichni političtí aktéři, ale také voliči nacvičí hodnoty a chování, které demokratický systém činí stabilní. V současné fázi by ale jmenování úřednické vlády pravidlům hry vůbec neodpovídalo. Ústava sice prezidentovi nepředepisuje, koho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].