2006-1807-mobr-12rei.gif
2006–1807-mobr-12rei.gif • Autor: Respekt

2006-1807-vobr-12rei.jpg
Fotografie: Pan Ki-mun. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

V lednu se řízení OSN ujme nynější jihokorejský ministr zahraničí Pan Ki-mun. Na základě harmonie hodlá „budovat mosty a překonávat rozdělení“. Za jednu z priorit považuje řešení severokorejského problému. Až idylická volba 62letého gentlemana ve skutečnosti přináší řadu otazníků. Změnil se svět k lepšímu? Na jeho rodném poloostrově dosud klid zbraní zajišťuje pouze příměří garantované OSN. Chystá se mírová smlouva nebo jiné řešení? Před několika měsíci se zdálo bláhové věřit, že se Rada bezpečnosti vůbec kdy shodne na sankcích vůči Severní Koreji. Stalo se! Dohodly se klíčové mocnosti i na osudu tamní junty? Vždyť generálním tajemníkem OSN bude hlavní vykonavatel Washingtonem kritizované „sluneční politiky“ vstřícnosti vůči Pchjongjangu.

Vždy plnil zadání

Ultima ratio regis. Nápis na kanonech svého času varoval, že selže-li diplomacie, vladař má k dispozici krajní prostředky. Žijeme však v době inflace slov i materie a severokorejské vedení zbraněmi nešetří. Řinčely tím hlasitěji, čím víc se Pan blížil k triumfu své kariéry. V červenci létaly rakety, v říjnu přišel na řadu jaderný test. Čína tvrdí, že se to vše děje proti její vůli. Podaří-li se jí v „kritické chvíli“ Pchjongjang přimět k obnovení šestistranných jednání, půjde o nemalý zisk v šachové partii s USA. Pak se mohou naplnit předpovědi o tom, že KLDR se stane čínskou komanderií.…

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte