Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diskuse

Před 15 lety

„Tenhle barák je nereformovatelný,“ touto citací šéfa zpravodajství Československé televize Petra Krula začínal před patnácti lety zajímavý článek o tehdejší ČST.

Fotografie: Titulní strana č. 43/1991. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Titulní strana č. 43/1991. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

„Tenhle barák je nereformovatelný,“ touto citací šéfa zpravodajství Československé televize Petra Krula začínal před patnácti lety zajímavý článek o tehdejší ČST. „Redaktoři už nepapouškují jako za komunistů, ale stýská se jim po totalitním způsobu řízení,“ dodal zástupce šéfredaktora Novotný. Z historického hlediska je pozoruhodná pasáž o tom, jak se tehdy sestavovaly příspěvky pro hlavní zpravodajskou relaci. Nejdříve zpráva z parlamentu, pak o odhalení pomníku slovenskému buditeli, který byl neprávem zapomenut. Následuje reportáž z rybníků, která je vystřídána válkou v Chorvatsku.

Respekt o tom psal: „Šokován z tohoto řazení zpráv a tématu informací není jen divák, ale většinou i zpravodajská směna na Kavčích horách. V Praze totiž vlastně nevědí, co ve skutečnosti do zpráv ze Slovenska přijde. Redaktor Deníku dostává k výběru jen stopáž slovenských příspěvků a nicneříkající titulky (Dunaj nás spája, Svatopluk apod.), nemá však možnost je vidět. Podle šéfredaktora P. Krula sice ,vedení slovenské televize uznává, že takhle nejde pracovat, ovšem posílat nám příspěvky s předstihem považují v Bratislavě za pragocentrismus‘.

Dalším problémem je, že slovenská televize už několikrát poslala do Deníku ‚něco jiného‘, než se ve skutečnosti stalo. Křičí-li v Košicích dav na Jána Čarnogurského ‚Judáši‘ a ve slovenském vstupu o tom není ani slovo, vzbudí to přinejmenším pochybnosti o profesionalitě. Je fakt, že slovenská televize věnuje větší pozornost přípravě zpravodajství na vlastním okruhu než příspěvkům do F1.“ Národnostní spory už jsou vyřešeny, ale jestli je „barák“ nereformovatelný, je stále aktuální otázka.

V čísle vyšla vůbec řada poutavých textů, třeba o druhé cestě Václava Havla do USA, kde se podepsaly důležité obchodní smlouvy či o zbytečných nářcích o přílivu amerických filmů. Připomeňme jeden tehdejší citát: „Diktát trhu je zrovna tak špatný jako diktát tanků.“

Respekt č. 43/1991

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].