0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura22. 10. 20064 minuty

Operace Svoboda konvojům

Informací o konfliktu v Iráku máme z televize dost. Ale jak vypadá válka opravdu? Sežeňte si film The War Tapes, který natočili přímo její aktéři.

Fotografie: Chci zabíjet, lásko. - Autor: Senart films/Scranton • Autor: Respekt
Fotografie: Chci zabíjet, lásko. - Autor: Senart films/Scranton
Fotografie: Chci zabíjet, lásko. - Autor: Senart films/Scranton • Autor: Respekt

Informací o konfliktu v Iráku máme z televize dost. Ale jak vypadá válka opravdu? Sežeňte si film The War Tapes, který natočili přímo její aktéři.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Četař Smith to koupil!“ Do obrněného humwee narážejí kulky, kamera snímá nohy vojáka běžícího po zaprášené cestě, štěkot jeho kulometu se mísí s nezřetelnými výkřiky. „29. listopad 2004, chci zabíjet,“ říká kluk v přilbě s nápisem Pink.

Pink je jedním z hrdinů dokumentárního snímku The War Tapes, který nyní běží v amerických kinech. Film režisérky Deborah Scrantonové v květnu zvítězil ve své kategorii na festivalu Tribeca v New Yorku. Jde o příběh čtyř vojáků Národní gardy, kteří byli před dvěma lety vysláni za oceán v rámci operace Svoboda Iráku, aby zde hlídali konvoje firem zapojených do obnovy země. Nabízí se tedy jednoduchá rovnice: snímek zahrál na národní city porotců a právě kvůli tomu zvítězil ve městě, které se dosud zcela nevzpamatovalo z 11. září. Jenže takhle jednoduše to do sebe nezapadá. „O žádnej mír v Iráku nešlo, jde nám tam o prachy a o ropu,“ tvrdí v závěru filmu tentýž vojín Pink, který se po návratu do Spojených států snaží u řeky nad pivem a nahozenou udicí překonat posttraumatický stresový syndrom, který si přivodil při bojích o Fallúdžu.

Newyorské porotce musela přesvědčit jiná věc. Scrantonová totiž přiměla představitele armády, aby jí dovolili půjčit třem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc