Vysoké vstupné do chrámu sv. Víta vyvolalo kritiku laické veřejnosti. Přinášíme debatu, která ukazuje, že spor o placení za vstup do kostela běží i uvnitř katolické církve.

V tisku se objevila řada poznámek a názorů, že populární zpěvačka Madonna na kříži katolíkům vadí, ale proti vstupnému v katedrále sv. Víta nikdo z nich nic nenamítá. Navzdory všem svým zlozvykům se ještě pořád počítám ke katolíkům, a proto si dovolím druhou část citace poopravit. Mně totiž vstupné v katedrále taky vadí. Proč?

Nejprve chci předeslat, že katolickou církev podporuji (i finančně) a že jsem rád, že správu katedrály v létě po desítkách let konečně převzala metropolitní kapitula. Nejde o mě, ale o to, že když si manželé od nás z Vysočiny udělají výlet a zajdou do Svatovítské katedrály, tak za vstup zaplatí víc než za cestu do Prahy. Anebo předstírají, že se jdou modlit, a pak budou mít vstup zadarmo – ale to je ještě horší pro tvář církve; víme přece, že proti pokrytectví zakladatel křesťanství vystupoval víc než razantně.

Když vyjdu z toho, že většinu návštěvníků chrámu rozhodně netvoří bohatí podnikatelé, pak se ptám, koho toto „církevní“ vstupné nejvíc postihne. U institucí jiného typu by mně takové „spolufinancování“ nevadilo, jenže církev byla vždy nejsilnější právě tehdy, když se dokázala zastávat těch nejobyčejnějších lidí. Už jsem si zvykl na to, že u nás i tzv. nevěřící lidé očekávají od církve něco víc než od jiných…

200646-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200646-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte