2006-2009-mobr-06a.gif
2006–2009-mobr-06a.gif • Autor: Respekt

2006-2009-vobr-06a.jpg
Fotografie: Milan Jančík zase vyhrál. A rozvrátil většinu stranických klubů ve svém obvodu. – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Nepřáli si jej voliči, členové vlastní strany a ani zastupitelé. Přesto se Milan Jančík (ODS) stal starostou Prahy 5. I když nebydlíte v této části Prahy, měl by vás tento příběh zajímat. Ukazuje totiž, jak to ve zdejší komunální politice chodí.

Stydím se za to

„Omlouvám se všem, kterým nemohu vzít telefon,“ zní na mobilu několik dnů nahrávka Milana Jančíka. Muže, který sedí ve vedení místní radnice už osm let a který dokázal přivést městskou část k nebývalému ekonomickému rozkvětu, ale zároveň se stal synonymem výrazu korupce.

Jančík získal starostovský post, ale než se mu to podařilo, rozvrátil většinu stranických klubů ve svém obvodu. Dokonce i sedm jeho spolustraníků (z dvaceti tří zvolených členů ODS) se rozhodlo odejít do opozice. Dva ze šesti zvolených členů Strany zelených hlasovali pro Jančíka a vzápětí byli ze strany vyloučeni. A dva členové Evropských demokratů, kteří mají na svém praporu vyšité jako hlavní heslo boj proti korupci, také hlasovali pro Jančíka. Jak se to mohlo stát?

„Stydím se za to. Ale nemůžeme kádrovat všechny členy. Pan Jančík podle mě do politiky nepatří. Skandály, které jsou s ním spojené, překonávají jakoukoli míru přijatelnosti,“ říká šéf Strany zelených Martin Bursík. „Prostě jedna z těch dam z naší strany, která hlasovala pro Jančíka, je podnikatelka a má pronajaty od městské části prostory a na smlouvě o…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte