2006-2022-mobr-12rei.gif
2006–2022-mobr-12rei.gif • Autor: Respekt

2006-2022-vobr-12rei.jpg
Fotografie: Ferenc Puskás – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Když jsem se před několika dny na hřbitově ve Friedenau postavil do řady, abych se u urny rozloučil s lyrikem Oskarem Pastiorem, necítil jsem žal. Spíše jsem s veselostí od něj odpozorovanou myslel na jeho knihy, na plnost, co zanechal, na jeho jemný, tichý a důsledný smích.

Přede mnou přistoupil k urně W., ztuhl, nabral z písku, trochu z něj rozsypal, a potom mu tvář zkřivilo bolestné, beznadějné zděšení. Zaraženě jsem si uvědomil, kde vůbec jsem a co se to tady odehrává.

Tak je to se mnou, pokud jde o Puskáse. Věděl jsem, že je už dlouho těžce nemocen, a zprávy z nemocnice z posledních dní jasně naznačovaly, co se stane. Velký a plný život velkého člověka skončil. Skončilo také jeho utrpení.

Maďaři se rádi stylizují jako ti věční poražení, jako oběti, jako trpitelé dějin. Jednou naši osiřelou zemi přepadli Turci, jindy zase komunisti, a potom nás nechal ve štychu Západ. Existují v podstatě jenom dvě výjimky: král Matyáš Korvín (15. století) a Ferenc Puskás. Pro nás Maďary to byl garant paralelního světa, ve kterém vládne spravedlnost, ve kterém se ofsajd odpíská, ve kterém za faul v šestnáctce přijde pokutový kop a míč skončí v síti.

Byl jako nejmladší královský syn z pohádky, kterému se – namísto nás – všechno daří. (Téměř všechno. Jenže toto „téměř“ – tak jako když se z bezedné hloubky rozhodujícího zápasu v 54. roce vznesl do nejvyšších výšek …

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte