Ta skvělá zpráva prolétla všemi zdejšími novinami: podle Reportérů bez hranic má Česko pátý nejsvobodnější tisk na světě. To zahřeje u srdce a potěší všechny milovníky žebříčků. Ale jak takové měření svobody vlastně vypadá?

Pařížská centrála Reportérů bez hranic (RSF) sestavuje svůj každoroční žebříček – říká průvodní zpráva – na základě pohovorů s místními novináři, aktivisty v oblasti lidských práv a právníky. To zní důvěryhodně. Jenže už po prvních telefonátech na Syndikát novinářů ČR, do celostátních novin, nadace Člověk v tísni a na pražskou katedru žurnalistiky se ukazuje, že české informační zdroje budou velkou hádankou. Stážistka evropské sekce RSF Zuzana Loubet del Bayle po poradě s nadřízeným prozrazuje, že spolupracovníci v České republice jsou dva. První je korespondent francouzské agentury AFP a jeho jméno se „nesmí za žádnou cenu zveřejnit“, říká stážistka s tím, že v opačném případě by mohla mít velké potíže.

Jméno druhého spolupracovníka se zveřejnit smí. Má jím být Hana Bakičová z Českého rozhlasu. Jenže údaje RSF jsou zastaralé a Hana Bakičová, bývalá mluvčí portálu Seznam.cz, už nepracuje ani v rozhlase, ani v Seznamu. Po delším pátrání se ji podaří objevit na ministerstvu dopravy v oddělení mezinárodních vztahů a protokolu, kam nastoupila po krátkém angažmá v týdeníku Ekonom. S Reportéry bez hranic podle svých slov spolupracuje dobrých pět šest let.

Zuzana Loubet del Bayle z pařížské centrály se…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte