Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Tichý skandál

Takhle zamést s místopředsedou a miláčkem členské základny, to se u zdejších komunistů po listopadu 1989 ještě nestalo.

Fotografie: Dáte dvacet procent, Václave, a je vymalováno. (Exner – uprostřed – a Dolejš vpravo) • Autor: Respekt
Fotografie: Dáte dvacet procent, Václave, a je vymalováno. (Exner – uprostřed – a Dolejš vpravo) • Autor: Respekt

Takhle zamést s místopředsedou a miláčkem členské základny, to se u zdejších komunistů po listopadu 1989 ještě nestalo. Tuhý stalinista Václav Exner přitom z pomyslné tribuny nespadl kvůli nějakému reformnímu tání ve straně, ale za to, že v obchodování se stranickými nemovitostmi prodělal miliony. Celá aféra upozornila na dosud opomíjenou věc: jak vlastně zdejší, čím dál víc uznávaní bolševici hospodaří.

Odkud přichází

Na začátku stála celkem logická úvaha: prodat drahé sídlo, vystavět nové a ještě na tom vydělat. Na konci stojí hrozba sedmdesátimilionové ztráty na různých pokutách a penále pro podnikatele sídlící kdesi na Britských Panenských ostrovech a v Panamě. S trochou škodolibosti by se dalo říci, že od moci odstavení komunističtí představitelé začali z nedostatku jiných příležitostí tunelovat alespoň vlastní stranu.

Nicméně zpackaný prodej centrály KSČM má i jiný rozměr. Ačkoli se to ve víru současných miliardových schodků nezdá, představuje 75 milionů korun ve stranické kase hodně peněz. Takže klid, s jakým jejich ztrátu zatím přijímají špičky KSČM, probudil samozřejmě otázku, na jakém bohatství ta strana stojí a jak k němu přišla.

Do kuchyně ne

„Za soudruhem místopředsedou? Doleva a dozadu.“ Z kukaně u výtahu v nejvyšším patře pražské komunistické sídla v ulici Politických vězňů naviguje návštěvníka osoba těžko odhadnutelného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].