Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Výhody stranické disciplíny

V záplavě titulků o tom, že kontrolu nad americkým Kongresem získali v listopadových volbách demokraté, zůstal do značné míry nepovšimnut jeden důležitý volební výsledek.

V záplavě titulků o tom, že kontrolu nad americkým Kongresem získali v listopadových volbách demokraté, zůstal do značné míry nepovšimnut jeden důležitý volební výsledek. Ten sice na jedné straně obnažil slabiny politického systému Spojených států, ale zároveň obnovil mou víru v soucitnost obyčejných Američanů.

Pokud občané Arizony nashromáždí dostatečný počet podpisů, mohou o určitém navrženém zákonu nechat hlasovat v přímém všelidovém hlasování. Jedno z referend právě uplynulého roku se týkalo právní normy zaměřené na březí prasnice a telata chovaná na maso; šlo o zákon, který by zakazoval uvazování či zavírání těchto zvířat způsobem, jenž jim brání se volně otočit, lehnout si a natáhnout si končetiny.

Nemrhat energií

Lidé, kteří toho o moderním průmyslovém zemědělství mnoho nevědí, se mohou ptát, proč je taková legislativa vůbec nutná. Zemědělské metody, které byly ještě před 50 lety všeobecně rozšířené a v některých zemích jsou běžné dodnes, přece dopřávají všem zvířatům dostatek prostoru, aby se mohla otočit, natáhnout se… Ve Spojených státech to ale často neplatí.

Zhruba 90 % chovných prasnic v USA – matek prasat chovaných a zabíjených kvůli vepřovému masu, slanině a šunce – tráví většinu života uzamčeno v klecích o rozměrech asi 0,6krát 2,2 metru. Nemohou se v nich otočit, lehnout si s nataženýma nohama nebo udělat více než jeden krok dopředu či dozadu. Další prasnice jsou chovány na krátkých provazech, které jim…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].