V záplavě titulků o tom, že kontrolu nad americkým Kongresem získali v listopadových volbách demokraté, zůstal do značné míry nepovšimnut jeden důležitý volební výsledek. Ten sice na jedné straně obnažil slabiny politického systému Spojených států, ale zároveň obnovil mou víru v soucitnost obyčejných Američanů.

Pokud občané Arizony nashromáždí dostatečný počet podpisů, mohou o určitém navrženém zákonu nechat hlasovat v přímém všelidovém hlasování. Jedno z referend právě uplynulého roku se týkalo právní normy zaměřené na březí prasnice a telata chovaná na maso; šlo o zákon, který by zakazoval uvazování či zavírání těchto zvířat způsobem, jenž jim brání se volně otočit, lehnout si a natáhnout si končetiny.

Nemrhat energií

Lidé, kteří toho o moderním průmyslovém zemědělství mnoho nevědí, se mohou ptát, proč je taková legislativa vůbec nutná. Zemědělské metody, které byly ještě před 50 lety všeobecně rozšířené a v některých zemích jsou běžné dodnes, přece dopřávají všem zvířatům dostatek prostoru, aby se mohla otočit, natáhnout se… Ve Spojených státech to ale často neplatí.

Zhruba 90 % chovných prasnic v USA – matek prasat chovaných a zabíjených kvůli vepřovému masu, slanině a šunce – tráví většinu života uzamčeno v klecích o rozměrech asi 0,6krát 2,2 metru. Nemohou se v nich otočit, lehnout si s nataženýma nohama nebo udělat více než jeden krok dopředu či dozadu. Další prasnice jsou chovány na krátkých provazech, které jim…

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte