Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Jsem hejtman a kdo je víc

Rodí se z nich nová mocenská elita. A ovlivňují náš život víc než parlament v Praze.

Fotografie: Dětství i puberta jsou pryč. Teď už přerůstají přes hlavu. (Setkání hejtmanů v Praze, prosinec 2006) - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
Fotografie: Dětství i puberta jsou pryč. Teď už přerůstají přes hlavu. (Setkání hejtmanů v Praze, prosinec 2006) - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Rodí se z nich nová mocenská elita. A ovlivňují náš život víc než parlament v Praze.

Stále výrazněji se hlásí o moc a vychází jim to. Zdejším hejtmanům jsou hranice jejich krajů už příliš malé, a tak klepají na dveře vládních budov. Václav Klaus ještě v pozici šéfa ODS tvrdil, že kraje ohrozí jednotu státu, a zbytek strany s ním souhlasil. Dnes už by taková slova určitě nepadala.

Ach ta bolest

V jedné věci se Václav Klaus nemýlil, vznik krajů přinesl do Česka emancipaci regionů. Zřejmě jen v nejhorším snu by si dokázal představit, že se mu stane to, co se přihodilo Mirku Topolánkovi. Ten přišel se svou vizí vlády na jednání širšího vedení strany, kde jsou i lidé z oblastí, a narazil do tvrdé zdi. Kraje mu oznámily, že by měl zapomenout na velkou koalici se sociálními demokraty, protože je nevýhodná. A šéf Topolánek musel poslechnout. Tvrdý centralismus je minulostí a vedení se s tím musí naučit žít.

Jde to ale velmi ztuha, což se ukázalo i v nedávných dnech, kdy Topolánek narazil znovu. Regionům a zejména hejtmanům se nelíbí, že jejich strana nemá pod kontrolou rezorty financí a pro místní rozvoj. Důvod otevřeně vysvětluje hejtman Petr Bendl: „Kdybych mluvil jako odéesák, tak je samozřejmostí, že náš ministr musí brát ohled zejména na ODS.“ Došlo tak k dalšímu, tentokrát už veřejně prezentovanému střetu. Šéf ODS v rozhovoru pro MFD totiž…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

20072-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.