Těžko si představit vážnější situaci, než když se společnost začne nesmiřitelně dělit na různé tábory. Prezident situaci v Česku dokonce přirovnal ke „studené občanské válce“. Požádali jsme tedy dvě zajímavé pozorovatelky zdejšího dění o jejich pohled.

Prezidentův novoroční výrok o „studené občanské válce, kterou u nás situace do jisté míry připomíná“ je nesporně velice emotivní. Nechci zde spekulovat o cílech, jež toto vyjádření sledovalo. Ale protože jsem byla jedním z mála politologů, kteří se s názorem prezidenta takřka ztotožnili, možná by bylo na místě trochu více svůj názor osvětlit. Začnu úmyslně trochu provokativně. Nejenom že si myslím, že míra polarizace naší společnosti je již nebezpečná, ale dokonce mám již obavy i z dalšího procesu konsolidace demokracie, respektive z toho, že zde nastupuje proces dekonsolidace.

Nejdříve k té polarizaci. Především jde o to, že běžné politické soupeření zde nahradilo otevřené nepřátelství. Má to zde již i určitou tradici, pamětníci si možná vzpomenou na „spálenou zemi“ Miloše Zemana a „mobilizaci“ Václava Klause před volbami v roce 1998. I tehdy tuto „hru“ politiků mnoho lidí vzalo vážně, proto pak taková frustrace z „opoziční smlouvy“.

Poučení z této situace mohlo být různé. První je vlastně nepoučení – vyhrocení „nepřátelsky směřované kampaně“ a předpoklad, že v případě nutnosti bude vyústění obdobné …

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte