0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov7. 1. 20077 minut

Teplý leden bez vrásek

Kolem Prahy kvete řepka olejka. Krávy se pasou, tráva zelená, na stromech vyrašily pupeny, v Třebíči rozkvetla višeň.

Fotografie: Zítra přistavíme větrolamy. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Zítra přistavíme větrolamy. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz
Fotografie: Zítra přistavíme větrolamy. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kolem Prahy kvete řepka olejka. Krávy se pasou, tráva zelená, na stromech vyrašily pupeny, v Třebíči rozkvetla višeň. A po rekordně teplém listopadu s prosincem hlásí meteorologové i rekordně teplý leden a vůbec celý nastávající rok. Samozřejmě, po pár horkých týdnech jedné zimy je příliš brzo stěhovat sníh do muzea. Nelze se ovšem ubránit dojmu, že lednové pupeny nutně musí mít nějaký dopad. Jenže: jaký a na co?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ale babi, jaká smrt!

Namísto huňatých péřových bund oblékáme lehké svrchníky a je nám líto, že Vánoce nebyly bílé. Moc netopíme, protože nemrzne. Tedy se ani neobjevují zprávy o umrzlých bezdomovcích, které jsme slýchali loni, kdy například pražská radnice v obavách o jejich zdraví a životy nechala na Letné vystavět stanové městečko. Majitelé domů nemusejí vstávat v pět ráno a odklízet sníh, města šetří velké sumy za posypy.

„I v tak malém městě, jako je naše, jsou to řádově miliony,“ říká mělnický starosta Miroslav Neumann (ODS). „To víte, že si to pochvalujeme. Ušetříme a také jsme rádi, že je méně úrazů. Ale o přírodu mám strach. Není přece normální, aby na podzim kvetly sedmikrásky,“ zamýšlí se starosta. Mimo tyto strachy už šéf mělnické radnice stejně jako řada jeho kolegů v republice vnímá „samá pozitiva“. Především to, že teplé počasí prodloužilo sezónu stavebních prací, takže klesla nezaměstnanost.

Na Náměstí míru,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc