2007-58-mobr-10A.gif
2007–58-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-58-vobr-10A.jpg
Fotografie: Barbarský režim, nebo ne? (Chirac se Saddámem v Iráku, 70. léta) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„A máme to úředně. Premiér Málikí a jeho lidé jsou psychopati. Odporné – poprava ve svátek oběti. Pobouřeni jsou muslimové po celém světě kromě Íránu. Vždyť íd al-adhá je dobou míru, odkladu všech sporů a zloby – alespoň během trvání svátku.“ Takto popisuje své pocity po popravě Saddáma Husajna nejslavnější bloggerka v Iráku, žena známá jako Riverbend.

Hlas, který nezatracuje ani nevelebí samotného Saddáma, ale soustředí se na férovost jeho konce, je v Iráku dosti osamělý. Přitom exekuce nejmediálnějšího diktátora planety nevyzněla jako akt spravedlnosti obnovujícího se státu, ale jako odplata dříve utlačovaných šíitů na někdejším uzurpátorovi z řad sunnitů.

A tak vypadá i důsledek: Iráčané – existují-li dnes jako komunita – mlčí, šíité se radují, Kurdové se radují o něco méně, neboť tribunál se nedostal ke zločinům páchaných na nich, sunnité truchlí i protestují a spravedlnost vzal čert. Vždyť čert měl vzít i popravovaného Saddáma, jak mu to během urážek pod šibenicí říkali jeho kati. Šíitští, nikoli iráčtí kati, tak dnes zní široce sdílený názor.

Iráčanka Riverbend je zhnusena průběhem popravy – jak jejím načasováním na muslimský svátek spjatý s poutí do Mekky, tak jejím dehonestujícím a sektářsky pomstychtivým charakterem. Tyto argumenty nacházejí ohlas i v širokém regionu, zejména v Saúdské Arábii či Egyptě. Svět je však rozdělen už samotným…

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte