2007-54-mobr-08A.gif
2007–54-mobr-08A.gif • Autor: Respekt

2007-54-vobr-08A.jpg
Fotografie: Už nebudu nezaměstnaný, ale občan jako všichni. A všichni dostaneme od státu měsíc co měsíc 1500 eur. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Ne, důvod k radosti prvního května 2004 Gudrun Schnaarová rozhodně neměla. V ten den v deseti státech včetně České republiky tisíce lidí slavily v ulicích, protože konečně patřili do vysněného světa prosperity, do Evropské unie. Gudrun Schnaarová však seděla doma v Bad Schmiedebergu, malém městečku v Sasku-Anhaltsku – a věděla, že právě o ten svět přišla.

Firma, ve které paní Schnaarová do té doby pracovala, jí totiž poslala výpověď. Ztratit práci ve věku 49 let, to je v dnešním Německu konec nadějí. Nezaměstnanost Němců, kterým je přes padesát, se pohybuje mezi 24 a 31 procenty.

Před pár týdny si paní Schnaarová ale našla novou práci. V místním domově důchodců za 800 eur měsíčně peče vafle, předčítá obyvatelům domova z knížek, zkrátka přispívá k tomu, aby se staří lidé necítili jako „odložené případy“. Gudrun Schnaarová je jedna z prvních nezaměstnaných, kteří profitují z nového modelu sociálního zajištění. Model má mezi německými politiky s výjimkou těch z SPD stále více zastánců a jeho název je „Bürgergeld“ čili „občanská dávka“.

Země, kde teče mléko a med

Myšlenka Bürgergeldu není nová. Ekonom Milton Friedman přišel v šedesátých letech s koncepcí „negativní daně z příjmu“ a od té doby jde v diskusi o této koncepci stále o totéž: jak to udělat, aby občan dostal od státu místo různých menších dávek na potraviny,…

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte