Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Zákon o dárku pro Kellnera

Tým kolem „nejbohatšího Čecha“ Petra Kellnera je na krok od bezmála dvoumiliardové injekce – kterou by měl dostat za to, že pomáhal dvěma sty miliony odškodňovat klienty jedné ze zdejších zkrachovalých bank.

V centrále zdejší největší finanční skupiny PPF se chystají na bujarý večírek. Tým kolem „nejbohatšího Čecha“ Petra Kellnera je totiž na krok od bezmála dvoumiliardové injekce – kterou by měl dostat za to, že pomáhal dvěma sty miliony odškodňovat klienty jedné ze zdejších zkrachovalých bank. Velkorysý dárek by podle rozhodnutí sněmovny měli do kasy Kellnerovy firmy nasypat všichni občané a firmy, kteří tady vlastní konto v bance. Pohled „pod kůži“ případu přináší zajímavé odhalení: zmanipulovat rozhodovací systém v Česku je lehčí, než se leckomu až dodneška mohlo zdát. Ještě ale není vyhráno. Oslavu v sídle PPF může zhatit Ústavní soud.

Tady Pechal, pište si

Tak jednotní poslanci dlouho nebyli. Bez ohledu na jinak nelítostný předvolební boj panovala to loňské květnové úterý ve sněmovně až dojemná shoda. Ze 167 přítomných delegátů jich „pro návrh“ hlasovalo 142, proti zvedli ruku jenom tři. Šéf schůze Ivan Langer tak mohl oznámit, že pozměňovací návrh k zákonu o zrušení Fondu národního majetku právě prošel. Že sněm tímhle „pozměňovákem“ odklepnul miliardu a tři čtvrtě pro Kellnerovu finanční skupinu, ale v tu chvíli věděl jen málokdo. V sále několik zasvěcených a venku šéfové PPF. Předtím než budeme pokračovat, musíme v malé přesmyčce do nedávné minulosti vysvětlit, co hlasování předcházelo.

V roce 1996 se definitivně zpečetil osud Kreditní banky Plzeň. Vedly k tomu nekvalitní a posléze…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].