Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Zahraničí

Bush proti všem

George Bush se ocitl ve své irácké politice téměř sám. USA nejenom nestáhnou své vojáky, jak to žádá politická opozice, mnozí armádní experti a většina veřejnosti, ale jejich počet zvýší o 20 tisíc.

Fotografie: Za chyby nesu odpovědnost, ale pokračujeme stejným směrem. - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Za chyby nesu odpovědnost, ale pokračujeme stejným směrem. - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

George Bush se ocitl ve své irácké politice téměř sám. USA nejenom nestáhnou své vojáky, jak to žádá politická opozice, mnozí armádní experti a většina veřejnosti, ale jejich počet zvýší o 20 tisíc. Prezident to oznámil ve středu večer v dlouho avizovaném televizním projevu.

S podobným rozhodnutím naposledy vyrukoval Richard Nixon, když se za války ve Vietnamu odhodlal rozšířit boje do Kambodže. Jenže Bush tak učinil dva měsíce poté, co národ jeho politiku potrestal v kongresových volbách.

Navíc všechny průzkumy ukazují, že se zvýšením vojenské přítomnosti v Iráku souhlasí sotva 20 % Američanů.

Odvaha jít proti mínění většiny tedy Bushovi nechybí – postavit se čelem kritikům a ukázat světu, že odpovědnosti za osud Iráku se nezříká. Ale výsledek je více než nejistý.

Vše na jednu kartu

Proč se vlastně prezident pasoval do role „kůlu v plotě“? Neměl vlastně příliš na výběr, i když někteří členové jeho týmu naznačují, že se posuzovaly i jiné varianty. Porážku v Iráku, kterou by rychlé stažení představovalo, si USA jako světová supervelmoc prostě nemohou dovolit. Ať se to komukoli líbí nebo nelíbí, Amerika teď za vývoj i budoucnost Iráku odpovídá a nemůže dopustit, aby se Irák rozpadl na tři znesvářené státy nebo se změnil v nové Somálsko, kde mají teroristé zcela volné pole působnosti.

Navíc kolaps irácké vlády premiéra Núrího Málikího, který by…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].