Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Národ padajících květů

Už se nechtěl přizpůsobovat, měl toho dost. A tak ležel na chvějící se podlaze bytu a otevřeným oknem sledoval burácení bombardérů, déšť padajících pum, záblesky výbuchů a rachot sesouvajících se domů. A věděl, že jednu věc nesmí nikdy nikomu říct: že mu tohle divadlo zkázy připadá svým způsobem krásné.

Fotografie: Výbuch jaderné bomby? Z jistého úhlu pohledu je to stejná událost jako šumění borovic. - Autor: Shomei Tomatsu • Autor: Respekt
Fotografie: Výbuch jaderné bomby? Z jistého úhlu pohledu je to stejná událost jako šumění borovic. - Autor: Shomei Tomatsu • Autor: Respekt

Po bůhvíkolikátém bombardování si Shomei Tomatsu řekl, že už do krytu utíkat nebude. Bylo mu sotva patnáct a vyrůstal v Nagoje, centru japonského leteckého průmyslu, které si americké bombardéry obzvlášť oblíbily – do konce války tu stihly srovnat se zemí devět domů z deseti. Shomeiovi už ty každodenní úprky do podzemí lezly na nervy. Stejně jako všudypřítomné řeči o velkém japonském národu a nutnosti sebeobětování, stejně jako ty podivné školní hry, při nichž museli žáci dřevěnými puškami útočit na slaměnou figurínu amerického vojáka.

Už se nechtěl přizpůsobovat, měl toho dost. A tak ležel na chvějící se podlaze bytu a otevřeným oknem sledoval burácení bombardérů, déšť padajících pum, záblesky výbuchů a rachot sesouvajících se domů. A věděl, že jednu věc nesmí nikdy nikomu říct: že mu tohle divadlo zkázy připadá svým způsobem krásné.

V troskách

Vzpomínka dnes šestasedmdesátiletého fotografa naznačuje, jak rozporuplné a plné kotrmelců jsou moderní japonské dějiny. Shomei Tomatsu se stal jejich kronikářem, jedním z nejlepších, jaké země vycházejícího slunce má. Galerie Rudolfinum je nyní po New Yorku a San Francisku další zastávkou, kam dorazila fotografova bilanční retrospektiva nazvaná Kůže národa (potrvá do 15. 4.).

Pokud by vám Japonsko připadalo jako příliš vzdálené téma, nenechte se mýlit. Tomatsuova práce je nejen úchvatným svědectvím o zemi, která…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

20075-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.