Ať už jste volili sociální demokracii či občanské demokraty nebo ne, obě tyhle strany jsou i na vaší straně. Respektive, pokud nebudou, ztratíte na tom především vy. A neztratíte málo.

Proč nezahánět ČSSD

Stále zřetelněji se ukazuje, že dělicí čára mezi politickými stranami nepovede ani tak kolem reforem, jako kolem zahraniční politiky. A minulost dokázala, že ta se dělá bez pomoci opozice velmi těžko. Ať už šlo o vstup do NATO, Evropské unie, rozhodování o pomoci při řešení krize v Jugoslávii či Iráku – všude bylo zapotřebí opozice. Někde přímo při podílu na hlasování, jinde čistě pro to, aby z tématu nedělala nebezpečné politikum. To hrozí u zahraničních otázek velmi často.

Vidíme to i nyní, kdy se řeší velké otázky, jako je vztah k evropské ústavě, energetice či pomoc při budování protiraketového deštníku Spojených států. Česko se dostalo do svěráku dvou extrémů, které zastávají nejsilnější politické strany. Na jedné straně je to odpor občanských demokratů k evropské ústavě a na druhé nechuť sociálních demokratů k radarové stanici USA na českém území.

V pátek odpoledne sociální demokraté vydali zprávu, že se obávají, že „jednostranné budování protiraketové obrany může mít za následek eskalaci globálního napětí“, zároveň ale prohlašují, že budou „prosazovat, aby o této otázce rozhodli občané České republiky ve všelidovém hlasování“. To nedává smysl – pokud se obávám, že nějaký krok může vést až k…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2264

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte