20077-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/7

Koupit vydání
20078-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 18.–25. 2. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Člověk si ani nestačil vydechnout úlevou, že vymýtil obávanou divočinu, a už se musí bát další přírodní síly – počasí, píše Václav Cílek (str. 18). Strach z oteplování planety mění politickou agendu tradičních stran (str. 10), vyvolává vášnivý spor mezi Bruselem a výrobci automobilů (str. 8) a na českou scénu přivádí Stranu zelených (téma na str. 13).
Domov
Mrakodrap v křeči Jaroslav Pašmik Na pražské Pankráci se hraje přetahovaná mezi investory a městem na jedné straně a občanskými sdruženími na straně druhé. 30 vražd kolem Mrázka Jaroslav Spurný V kapse saka zastřeleného Františka Mrázka našla policie půl milionu korun, při domovní prohlídce Jaroslava Starky luxusní hodinky uneseného a zmizelého podnikatele Lamberta Krejčíře... Hezký večer s českými piráty Kateřina Mahdalová Výprava za ukrytými nadšenci z ilegálních rádií. Cože, válet se v hodině? Kateřina Mahdalová České školy dostaly velký domácí úkol. Z „nalejváren“ se mají stát místa, v nichž se žáci budou cítit dobře, získají přehled o moderním světě a nebudou cítit staletími utvrzovanou převahu kamenné instituce. Jeden den v životě Ondřej Syrovátka I když na pravidelné čtvrthodinové bimbání jsem si už zvykl, divoké údery kostelního zvonu vyzývající v šest patnáct k ranní modlitbě mě ještě pořád dokážou vytáhnout z postele. Hvězdná válka v Brdech Vladimír Ševela Během existence samostatného státu Češi dosud s ničím podobným neměli tu čest. A nemyslíme jen fakt, že radar americké protiletadlové obrany, který chtějí Spojené státy postavit v oblasti středočeských Brd, na sebe strhává hněv Ruska. Tajemný stroj na ničení raket teď zaměstnává především místní lidi: je to přece jen něco jiného než stavba dálnice nebo montovny aut na poli za městem. Spisy byly v Trenčíně Milan J. Žitný Inspekce ministra vnitra SR se vloupala do archívu StB. Z trezoru zmizelo osmnáct agenturních svazků.
Zahraničí
Dobří Poláci odcházejí Zbyněk Petráček Odchod dvou klíčových ministrů během jednoho týdne bývá známkou krize i ve vládách považovaných za stabilní. Sbohem, Moskvo, vítej, Brusele Alexandre Gajdamacký Diktátor Lukašenko, uražený a ponížený porážkou v energetické válce s Putinem, kritizuje ruský imperialismus. Prý by rád spolupracoval s Evropskou unií. Jen kdyby nechala na pokoji režim jeho osobní moci v Bělorusku. Čína dobývá Afriku Robert Mikoláš Čínský prezident Chu Ťin-tao ukončil návštěvu Afriky. V pořadí už třetí cesta za čtyři roky ho zavedla do osmi zemí. Levá? Pravá? Ne, zelená David Klimeš V západní Evropě už dlouho nemá ekologická politika cejch levičáctví. Za svou ji přijali a po svém ji rozvíjejí socialisté i konzervativci. Kanadská procházka v dešti Jiří Sobota Maher Arar žije ve dvou světech. V tom prvním, kanadském, je nechtěným hrdinou, jehož fotografie zaplňují první strany deníků, jemuž drží palce celá Kanada a který se s 10 miliony kanadských dolarů v kapse pokouší začít nový život.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Respekt před pěti lety pod titulkem Začíná soud s Vladimírem Hučínem o kauze jednoho z nejznámějších zdejších bojovníků proti komunistům – Vladimíra Hučína. Je nelidské přát si smrt diktátora? Ivan Lamper, Karel Jirát Je to s ním jako na houpačce – jednou pije džus a usmívá se do kamer, za chvíli zas někde potajmu vypouští duši.
Ekonomika
Čekání na den „E“ Tomáš Sachr Ministr financí chce, aby Češi v roce 2012 platili eurem. Německá spravedlnost Jiří Sobota, Marek Švehla Podřízení evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase mají prekérní úkol. Vybrat auto, které by lépe reprezentovalo jejich šéfa a ušetřilo ho ironických poznámek novinářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Bývalý prezident republiky Václav Havel vyzval českou vládu, aby bez zbytečných referend dovolila Američanům postavit v Brdech radarovou základnu určenou k ochraně bezpečnosti USA. Pokračovalo teplé počasí. V ulicích se začaly prodávat sněženky. Tuzemská média přinesla zprávu, že kvůli globálnímu oteplování budou vzácnější brambory. Senátoři zbavili svého kolegu Jiřího Čunka (KDU) imunity a vydali jej policii, která zkoumá, jak tento člen horní komory přišel ještě ve funkci vsetínského starosty k milionům, které nastrkal do různých bank, a dnes si už nepamatuje jejich původ, takže není jasné, zda nešlo o úplatky.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Jdeme po oblázkové pláži. Společník spokojeně bafá z dýmky. Má to tu rád. Čas od času ukáže na nějaké místo a něco ledabyle utrousí. Hudba Respekt Pozvánka na finskou rockovou komedii - Leningradské kovboje. Televize Respekt Výběr z televizních pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt Výběr ze zajímavých výstav pro tento týden. Knihy Respekt Výběr z nových knižních titulů. Kulturní tip Respekt Jan Balej (1958) se jako výrazný animátor ukázal například v třináctidílném večerníčku Jak to chodí u hrochů, v jedné z povídek Werichova Fimfára II či v půlhodinovém povídkovém snímku Jedné noci v jednom městě.
Kultura
Chávez mouchy nechytá Markéta Pilátová Kdo by nechtěl být do konce života prezidentem? Kdo by nechtěl vlastnit všechnu ropu? Venezuelský prezident Hugo Chávez by rozhodně chtěl.
Civilizace
Indiáni pod Řípem Kateřina Kadlecová Donedávna jsem považovala indiány za původní americké etnikum, jehož příslušníci kdysi lovili v prérii bizony a dnes už jen přežívají v rezervacích své okupované domoviny. www.setiathome.com Petr Behenský Zkratka SETI pochází z anglického „Search for Extraterrestrial Intelligence“, tedy „hledání mimozemské inteligence“. Návrat mocných draků Václav Cílek, Martin Uhlíř Divočina je nejpříjemnější ve chvíli, kdy jsme ji přemohli. Člověk, vítěz nad divočinou, se okamžitě po boji stává sentimentální a velkorysý. Vyhnal draka a teď se mu stýská.
Rozhovory
Nejsme ve válce civilizací Kateřina Šafaříková <strong>Lakhdar Ferrat</strong> (50) je alžírský novinář a kameraman. Po studiu politologie na univerzitě v Alžíru se začal věnovat žurnalistice nejprve v novinách, později v alžírské televizi. Jeho životním tématem je islamismus.
Téma
Česko v zelených rukách Tomáš Pavlíček Česko za poslední rok zezelenalo a není to jen mírnou zimou. Ještě před rokem byli zelení bezejmenné embryo hluboko pod hranicí parlamentního vnímání, dnes na jejich podpoře visí vláda a právě oni mohou rozhodnout kroky, které na léta dopředu ovlivní tvář této země.
Komentáře
Oni jen věří Martin Uhlíř Čím jsou vědecké poznatky o změně klimatu solidnější, tím se útoky skeptiků stávají zoufalejšími. Ukázkou je komentář Wall Street Journal přetištěný v Hospodářských novinách, který s pozoruhodnou mírou demagogie dělá hlupáky z autorů nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Česká chytrost Marek Švehla Pamětníci říkají, že v Norsku se ještě na počátku sedmdesátých let nezamykaly byty a městské &bdquo;automaty&ldquo; prodávaly cigarety tak, že si člověk otevřel skříňku, vzal zboží a do šuplíku dal peníze. Dá se tomu říkat důvěra ve slušnost těch druhých. Čunka ne a lidi ano, to nedává logiku Jaroslav Spurný Policie je podle senátorů politicky zneužívaná a nedůvěryhodná. Tak proč před ní chrání jen svého kolegu, a nikoli občany? Nehradní čtyřka Luboš Palata Co volby, to jiná zahraniční politika. V nových středoevropských demokraciích se po rozšíření NATO a Unie tento neblahý jev začíná rozmáhat. Česká republika má však ještě šanci mu vzdorovat. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Letošní symboliku chartovních výročí na sebe přirozeně nabírá filozof Jan Patočka. Nicméně čtvrt roku před ním by oslavil stovku jiný signatář, jehož praktický život naplnil dějiny 20. století v celé jejich šíři &ndash; Vilém Sacher. Děti proti školám Petr Třešňák, Marek Švehla Devítiletá Josefína drží v ruce hustě popsaný list papíru a se zaujetím čte. Ten papír je vysvědčením z třetí třídy jedné z pražských škol, kterou navštěvuje. Místo známek je na něm celostránkový popis toho, co všechno se za uplynulý půlrok naučila, co ne a proč jí některé věci nešly do hlavy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte