Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Rusko se dožaduje pozornosti světa, vyhrožuje novou studenou válkou a podle polského deníku Gazeta Wyborcza plánuje rozmístit své rakety nedaleko polských hranic. Svou pozornost Rusku věnuje tedy i Respekt na stranách 3 a 10 (Rusko podle Politkovské a Čím hůře pro USA, tím lépe pro Kreml).
Cestou do kina jdete kolem ministerstva jaderného průmyslu, ministerstva naftového průmyslu i ministerstva džihádu. Na ulicích čtete denní citáty nejvyššího vůdce muslimské revoluce ájatolláha Chomejního.
Vydavatel nejprestižnějších novin světa NY Times Arthur Sulzberger vyvolal na nedávném ekonomickém fóru v Davosu malé pozdvižení. Podle izraelského deníku Haaretz totiž řekl: „Opravdu nevím, jestli budeme za pět let tisknout Timesy. A víte co? Je mi to jedno.“
Kdyby se Jan Novák (1953) narodil jindy a někde, kde nebývalo zvykem psát, nejspíš by se stal lidovým vypravěčem.
Jaký vzkaz přineslo letošní udílení cen americké hudební akademie.
Zkraje pražské Národní třídy je nenápadná pasáž, kde sídlí studio Dance Perfect, největší soukromá taneční škola v Česku. Místo dennodenně okupují stovky teenagerů dychtivé naučit se hip hop, break a taneční kroky z nejnovějších klipů MTV.
V rámci hudebního festivalu Sperm se v Česku předvede progresivní britský styl dubstep.
„Jako bych od vyhazovu z vlasti už nic podstatného nezažil, o nic se nepokusil...“ Tak si stěžuje Pavel Kohout (1928) ve svých nových dvoudílných pamětech, když se zamýšlí nad šest let starou publikací Pavla Kosatíka Fenomén Kohout.
Náš dům je porostlý glycinou. Popínavka se šplhá přes čtyři patra, nakukuje do oken, plazí se po terasách a přivádí k zoufalství místní alergiky.
Státní opera Praha představuje nový projekt.
Výběr z televizních pořadů pro tento týden.
Zajímavé výstavy pro příští týden.
Výběr z knižních titulů.
Fanfare Ciocarlia, to jsou uši trhající trubky, žaludkem vibrující tuby, tempo zběsilejší než leckterá punková kapela.
Klub zemí, schopných provést ozbrojený zásah ve vesmíru, se letos v lednu rozšířil o dalšího člena. Ke Spojeným státům a Rusku se připojila Čína.
Těžko najít vděčnější eurotéma; porozumět problémům evropské ústavní smlouvy či sporům týkajícím se většinového rozhodování působí někdy problémy i zasvěcencům.
Kteří savci se od nás nejvíc liší? Že by velryby? Na první pohled to tak vypadá – jsou přece obrovské a spokojeně vegetují v prostředí, ve kterém by člověk nepřežil ani pár vteřin.
Harvard má poprvé ve své historii čítající 371 let v čele ženu a poprvé od roku 1672 člověka, který tuto školu sám neabsolvoval.
Nejtemnější režim planety odstaví svůj atomový reaktor a za odměnu získá pomoc i záruky přežití. Bushova vláda obrací a poprvé jedná se Severní Koreou.
Prezident Ahmadínežád oznámí, že natruc Radě bezpečnosti a sankcím zahajuje obohacování uranu ve velkém.
Rostoucí vliv Íránu na Středním východě se často připisuje příležitostem, jež vytvořila frustrace americké moci v Iráku.
Evropu a Ameriku vyděsil nedávno ruský prezident Vladimir Putin na konferenci o bezpečnosti v Mnichově svým slovníkem studené války.
„Na dobré cestě – Češi začínají poznávat, odkud přicházejí a kdo jsou,“ hlásal optimisticky komentář Respektu před pěti lety a kladl dvě zásadní otázky, které od té doby nezestárly.
Jsou muži opomíjenou částí lidstva? Po zveřejnění rozhovoru s britskou socioložkou Anette Lawsonovou se ukázalo, že to zajímá velkou řadu čtenářů. Zde je tedy polemika.
Humbuk okolo zplodin, které budou v budoucnu vypouštět do vzduchu nová auta vyrobená v Evropě, opět připomněl jeden pozapomenutý domácí problém. Co dělat s armádou vraků na českých silnicích, které si mohou o nějakých přijatelných limitech emisí nechat jen zdát? „Pokud chce česká vláda pomoci snižování emisí, měla by radikálně změnit pravidla pro posuzování technického stavu vozidel,“ zaútočil minulý týden ministr životního prostředí na systém kontrol, který na silnice propouští spoustu podezřele kouřících ojetin. Nevíme sice přesně, do jaké míry má zlepšená kontrola šanci vyčistit zdejší vzduch. Můžeme ale sledovat, zda a jak lze temný svět jménem STK, opředený legendami o korupci, změnit.
Koospol, Motokov, Strojexport, Centrotex – to nejsou čarodějná zaříkávadla, ale jména, pod nimiž se dnes skrývá mnoho žhavých tajemství.
I když to původně v centrále zdejší největší finanční skupiny PPF vypadalo ještě nedávno na bujarý večírek, po čtvrtečním rozhodnutí Ústavního soudu musí tým kolem „nejbohatšího Čecha“ Petra Kellnera uložit šampaňské k ledu.
Mytické bestie, nenávidění i obdivovaní vlci, jsou v Beskydech zase doma. Pytláci šelmy málem vybili. Dnes je střeží dobrovolníci.
Dlouho a s obavami očekávaný den je tu. Před osmou se mám hlásit na stomatologické klinice špitálu na pražském Karlově náměstí, jdu na operaci.
„Hvězda Topolánkovy vlády“ a „nová tvář ODS“ – vítala ho média. Pochvalně se k sázce na jeho jméno vyjadřovali i jinak tvrdí kritici občanských demokratů.
A ještě jedna pozitivní novinka. Před několika týdny se po Praze pohybovala řada lobbistů, kteří tvrdili, že mají zajištěné, aby Ústavní soud nešel proti mocné finanční skupině PPF.
V Česku se zřejmě udělují ceny za všechno, a navíc kdekomu, takže došlo k jejich nepříjemné devalvaci. Pozornost tak upadá a vyhlašování dalších cen téměř funguje jako nevyžádaný spam v elektronické poště.
Ruský prezident Vladimir Putin znovu ostře kritizoval zahraniční politiku USA. Dokonce se hovoří o druhém kole studené války. Je tomu tak?
Řekněme si tu dobrou zprávu hned na začátku: Češi mají, přes všechny zjevné i tušené potíže, slušně fungující zdravotnictví.
„On zkrotil Márii? Nikdo z honáků to nedokázal! Tak ode dneška žádný gringo, ale chlap!“ uznává rančer Otakara Batličku v povídce Chlupatá fordka, autobiografickém příběhu nováčka v Jižní Americe.
Vstoupí únor roku 2007 do historie jako zlomový okamžik, kdy začalo vyrovnávání se s totalitní minulostí? Cosi se opravdu hnulo, ale k jasnému soudu ještě chybí dostatek informací, a především hlubší pochopení.