20078-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/8

Koupit vydání
20077-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 11.–18. 2. 2007 20079-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 25. 2. – 4. 3. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Rusko se dožaduje pozornosti světa, vyhrožuje novou studenou válkou a podle polského deníku Gazeta Wyborcza plánuje rozmístit své rakety nedaleko polských hranic. Svou pozornost Rusku věnuje tedy i Respekt na stranách <a href="http://respekt.cz/c1-36293500-putinova-nova-strategie">3</a> a 10 (<a href="http://respekt.cz/c1-36293620-rusko-podle-politkovske">Rusko podle Politkovské</a> a <a href="http://respekt.cz/c1-36293630-cim-hure-pro-usa-tim-lepe-pro-kreml">Čím hůře pro USA, tím lépe pro Kreml</a>).
Kultura
Branson zachraňuje svět David Klimeš Richard Branson &ndash; muž spjatý s firemní značkou Virgin a například s financováním balonových cest kolem světa jiného výstředníka Steva Fosseta, vyhlásil cenu za snížení CO2.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Náš dům je porostlý glycinou. Popínavka se šplhá přes čtyři patra, nakukuje do oken, plazí se po terasách a přivádí k zoufalství místní alergiky. Hudba Respekt Státní opera Praha představuje nový projekt. Televize Respekt Výběr z televizních pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt Zajímavé výstavy pro příští týden. Knihy Respekt Výběr z knižních titulů. Kulturní tip Respekt Fanfare Ciocarlia, to jsou uši trhající trubky, žaludkem vibrující tuby, tempo zběsilejší než leckterá punková kapela.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že Severní Korea se výměnou za humanitární pomoc vzdala snah vyrobit atomovou bombu. Zdražily starší byty. Pokračovalo jaro; teplota vystoupala k deseti stupňům Celsia a meteorologický ústav upozornil občany, že teplé počasí potrvá minimálně do půlky března. Nizozemsko se rozhodlo otevřít nováčkům EU svůj pracovní trh.
Civilizace
Vítr a mrak se odmlčel Tomáš Přibyl Klub zemí, schopných provést ozbrojený zásah ve vesmíru, se letos v lednu rozšířil o dalšího člena. Ke Spojeným státům a Rusku se připojila Čína. Můj oblíbený web Zbyněk Petráček Těžko najít vděčnější eurotéma; porozumět problémům evropské ústavní smlouvy či sporům týkajícím se většinového rozhodování působí někdy problémy i zasvěcencům. Hry pod hladinou Pavla Koucká Kteří savci se od nás nejvíc liší? Že by velryby? Na první pohled to tak vypadá &ndash; jsou přece obrovské a spokojeně vegetují v prostředí, ve kterém by člověk nepřežil ani pár vteřin.
Rozhovory
Já bych tam jela i zadarmo Jaroslav Spurný Markéta Mikulová se před několika týdny vrátila z půlroční mise v české jednotce KFOR v Kosovu.
Téma
Revoluce na Bobří řece Petr Třešňák, Erik Tabery Co mají společného první český prezident, první muž na Měsíci, šéf Akademie věd ČR, nová rektorka Harvardu, Bill Gates a český ombudsman? Na první pohled nenápadnou položku v životopise, která jim ale přinesla velké věci: jsou to skauti.
Zahraničí
Faustová vede Harvard Zbyněk Petráček Harvard má poprvé ve své historii čítající 371 let v čele ženu a poprvé od roku 1672 člověka, který tuto školu sám neabsolvoval. Pchjongjang dává lekci Zbyněk Petráček Nejtemnější režim planety odstaví svůj atomový reaktor a za odměnu získá pomoc i záruky přežití. Bushova vláda obrací a poprvé jedná se Severní Koreou. Jednat s Íránem se musí Cyril Bumbálek Prezident Ahmadínežád oznámí, že natruc Radě bezpečnosti a sankcím zahajuje obohacování uranu ve velkém. Čím hůře pro USA, tím lépe pro Kreml Julija Tymošenková Rostoucí vliv Íránu na Středním východě se často připisuje příležitostem, jež vytvořila frustrace americké moci v Iráku. Rusko podle Politkovské Libor Dvořák Evropu a Ameriku vyděsil nedávno ruský prezident Vladimir Putin na konferenci o bezpečnosti v Mnichově svým slovníkem studené války.
Diskuse
Před 5 lety Respekt &bdquo;Na dobré cestě &ndash; Češi začínají poznávat, odkud přicházejí a kdo jsou,&ldquo; hlásal optimisticky komentář Respektu před pěti lety a kladl dvě zásadní otázky, které od té doby nezestárly. Ženy mají práva, muži šance? Alan Beguivin, Libora Oates-Indruchová Jsou muži opomíjenou částí lidstva? Po zveřejnění rozhovoru s britskou socioložkou Anette Lawsonovou se ukázalo, že to zajímá velkou řadu čtenářů. Zde je tedy polemika.
Ekonomika
Hledám instalatéra. Zn.: I Poláka Maciej Zaremba Strašák obchází Evropou &ndash; strašák polského instalatéra. Polák s hasákem, le plombier polonais, se stal jádrem francouzské debaty na jaře roku 2004 a změnil běh dějin.
Domov
Konec chobotnice chudých Tomáš Pavlíček Humbuk okolo zplodin, které budou v budoucnu vypouštět do vzduchu nová auta vyrobená v Evropě, opět připomněl jeden pozapomenutý domácí problém. Co dělat s armádou vraků na českých silnicích, které si mohou o nějakých přijatelných limitech emisí nechat jen zdát? &bdquo;Pokud chce česká vláda pomoci snižování emisí, měla by radikálně změnit pravidla pro posuzování technického stavu vozidel,&ldquo; zaútočil minulý týden ministr životního prostředí na systém kontrol, který na silnice propouští spoustu podezřele kouřících ojetin. Nevíme sice přesně, do jaké míry má zlepšená kontrola šanci vyčistit zdejší vzduch. Můžeme ale sledovat, zda a jak lze temný svět jménem STK, opředený legendami o korupci, změnit. Minulosti, otevři se Jaroslav Spurný Koospol, Motokov, Strojexport, Centrotex &ndash; to nejsou čarodějná zaříkávadla, ale jména, pod nimiž se dnes skrývá mnoho žhavých tajemství. Kellner dárek nedostane Ondřej Kundra I když to původně v centrále zdejší největší finanční skupiny PPF vypadalo ještě nedávno na bujarý večírek, po čtvrtečním rozhodnutí Ústavního soudu musí tým kolem &bdquo;nejbohatšího Čecha&ldquo; Petra Kellnera uložit šampaňské k ledu. Bestie nesmí zemřít Jáchym Topol Mytické bestie, nenávidění i obdivovaní vlci, jsou v Beskydech zase doma. Pytláci šelmy málem vybili. Dnes je střeží dobrovolníci. Jeden den v životě Martin Kontra Dlouho a s obavami očekávaný den je tu. Před osmou se mám hlásit na stomatologické klinice špitálu na pražském Karlově náměstí, jdu na operaci. Lékař národního sebevědomí Ondřej Kundra &bdquo;Hvězda Topolánkovy vlády&ldquo; a &bdquo;nová tvář ODS&ldquo; &ndash; vítala ho média. Pochvalně se k sázce na jeho jméno vyjadřovali i jinak tvrdí kritici občanských demokratů.
Komentáře
Dvě mouchy naráz Erik Tabery A ještě jedna pozitivní novinka. Před několika týdny se po Praze pohybovala řada lobbistů, kteří tvrdili, že mají zajištěné, aby Ústavní soud nešel proti mocné finanční skupině PPF. Šťastná volba Erik Tabery V Česku se zřejmě udělují ceny za všechno, a navíc kdekomu, takže došlo k jejich nepříjemné devalvaci. Pozornost tak upadá a vyhlašování dalších cen téměř funguje jako nevyžádaný spam v elektronické poště. Putinova nová strategie Luboš Dobrovský Ruský prezident Vladimir Putin znovu ostře kritizoval zahraniční politiku USA. Dokonce se hovoří o druhém kole studené války. Je tomu tak? Kudy na zdravotnictví Pavel Vepřek Řekněme si tu dobrou zprávu hned na začátku: Češi mají, přes všechny zjevné i tušené potíže, slušně fungující zdravotnictví. Ve hvězdách Zbyněk Petráček &bdquo;On zkrotil Márii? Nikdo z honáků to nedokázal! Tak ode dneška žádný gringo, ale chlap!&ldquo; uznává rančer Otakara Batličku v povídce Chlupatá fordka, autobiografickém příběhu nováčka v Jižní Americe. Agenti, učitelé svobody Erik Tabery, Ivan Lamper, Martin M. Šimečka Vstoupí únor roku 2007 do historie jako zlomový okamžik, kdy začalo vyrovnávání se s totalitní minulostí? Cosi se opravdu hnulo, ale k jasnému soudu ještě chybí dostatek informací, a především hlubší pochopení.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte