2007-324-mobr-19B.gif
2007–324-mobr-19B.gif • Autor: Respekt

2007-324-vobr-19B.jpg
Fotografie: O čínském testu věděly Spojené státy předem – v případě útoku by jim to ale nebylo nic platné. (Operační centrum NORAD) – Autor: NASA • Autor: Respekt

Klub zemí, schopných provést ozbrojený zásah ve vesmíru, se letos v lednu rozšířil o dalšího člena. Ke Spojeným státům a Rusku se připojila Čína. Provedla úspěšný test, při němž zlikvidovala svoji vlastní vysloužilou meteorologickou družici. Vzbudila tím značné znepokojení především v USA.

Test čínské protidružicové zbraně (na Západě jsou tyto prostředky označované jako ASAT, Anti-SATellite) totiž ukázal, jak zranitelné jsou družice pohybující se na nízkých oběžných drahách. Přitom právě tady krouží klíčové vojenské satelity. Patří k nim klasické špionážní družice snímkující území protivníka, družice odposlouchávací, satelity sloužící k elektronickému rušení či radarovému monitorování. Bez nich by americká armáda oslepla a ohluchla.

„Pokud dojde ke konfliktu kolem Tchaj-wanu, pak první věcí, kterou pravděpodobně (čínští generálové) udělají, bude sestřelení všech našich průzkumných družic na nízké oběžné dráze, čímž nás připraví o zrak,“ vysvětluje John Pike z globalsecurity.org, nezávislé organizace věnující se globálním bezpečnostním otázkám.

Pokud vysílá, netrefili jsme se

Dokázala by Čína skutečně už nyní něco takového? Nejprve připomeňme, co přesně se kolem 11. ledna, kdy Čína test provedla, vlastně odehrálo.

Družice Feng Yun 1C (Vítr a mrak), vypuštěná do vesmíru v roce 1999, létala ve výšce kolem 850 kilometrů. Už přesluhovala, mrtvý kus kovu to…

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte