2007-322-mobr-18A.gif
2007–322-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2007-322-vobr-18A.jpg
Fotografie: Mělo by nás zajímat, co máme na talíři. (Aktivisté z Greenpeace vytahují mrtvou velrybu z moře, severní Německo) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kteří savci se od nás nejvíc liší? Že by velryby? Na první pohled to tak vypadá – jsou přece obrovské a spokojeně vegetují v prostředí, ve kterém by člověk nepřežil ani pár vteřin. Nedávno však vědci objevili v jejich mozku překvapivou věc: speciální typ buněk nazývaných vřetenovité neurony. Přezdívá se jim též „buňky inteligence“. Až dosud biologové předpokládali, že se tyto buňky nacházejí pouze u lidoopů a lidí.

Vřetenovité neurony se účastní nejvyšších kognitivních procesů, například sociálního cítění, empatie či sebeuvědomování. Tento objev byl loni koncem listopadu publikován v odborném časopise The Anatomical Record. Co nám říká o inteligenci velryb?

Zkoumání duševních schopností zvířat je nevděčný úkol. Každý majitel psa má po ruce spoustu historek líčících chytrost jeho Alíka, Bena nebo Žofky. To, co se lehce řekne, ovšem vůbec nemusí být jednoduché vědecky prokázat. Badatelé se dosud neshodnou ani v tom, kolik druhů naše vlastní, lidská inteligence vlastně má. Je pouze jedna? Nebo existuje inteligence neverbální a verbální? Či snad máme rozlišovat inteligenci matematickou, prostorovou, sociální, emoční…?

Oblíbenou metodou pro zjišťování inteligence zvířat jsou různá bludiště. Laboratorní myši se v nich vyznají velmi dobře. Jenže vpustíme-li do bludiště třeba koně, bude s orientací na štíru. Je totiž zvířetem stepním, zvyklým na širé pláně a daleké…

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte