Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Únor je můj nejmilejší měsíc, nejnadějnější. V únoru, indiánském měsíci hladu, se ocitáme na samém dně.
Výtečné ohlasy provázejí novinku Yoko Ono, která se svěřila do rukou výrazných osobností (transsexuální šansoniér Antony, The Flaming Lips) a tvůrčích feministek (Peaches, Le Tigre).
Výběr z televizních pořadů pro tento týden.
Výběr z výstav pro tento týden.
Zajímavé knižní tituly pro tento týden.
Devátý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nabídne 123 snímků ze čtyřiatřiceti zemí, většina z nich bude postupně k vidění i v dalších českých městech: Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích, Ostravě či Táboře.
„A ty budeš dobrou kuchařkou? Tak zněla otázka, položená spíše v imperativu, kterou mě při diskusi jednou před lety překvapil můj otec, famózní šéfkuchař.“
Zdá se to být banalita, ale to, že veřejní činitelé drží své slovo, působí dnes spíše jako zázrak.
Jak vznikne dobrá kniha? Promyšlenou úvahou, zvědavostí, záměrným krokem do prázdna? Odpovědí je monografie Na stopě neznámému – znovunalezený svět Louise-Françoise Pinagota 1798–1876 od francouzského historika Alaina Corbina.
Česká televize nakousla ožehavé téma eutanazie. A kupodivu není ani trochu kyselé.
Sníh s deštěm, vítr, lezavo, tma. Na rudém koberci pózují hvězdy první velikosti: Cameron Diazová, Kate Blanchettová. Odhalená záda, promodralá kůže.
Jako pořádný bigbeatový nářez odstartovala ve zlaté kapličce minulý čtvrtek česká premiéra hry Rock’n’Roll předního anglického dramatika Toma Stopparda.
Vědecké objevy dnes hýbou světem. Sice méně nápadně než politické události, ale troufám si tvrdit, že skoro stejně silně.
Nejrozsáhlejší slovník současné i historické, psané i mluvené češtiny nenajdete v tlusté knize, za kterou utratíte majlant, ale na internetu.
Často hovoříme o ropě způsobem, jakým se mluví o betonu nebo kolejnicích. Soustředíme se výhradně na praktické záležitosti, za důležitou pokládáme cenu, dostupnost či zemi původu.
Když malý Sam zjistil, že nemůže jen tak odejít, popadl židličku a mrštil s ní o zeď. Terapeut jej po chvíli snažení uklidnil a požádal ho, aby splnil jednoduchý úkol.
Připomíná to hádání furiantů, přitom jde o společný postoj ke společné bezpečnosti. Přesahuje-li dnes střední Evropa něčím svůj geografický areál, je to zápas o americký protiraketový systém.
Itálie prožívá bouři. Premiér podal demisi, přesto z funkce neodchází a znovu požádá o důvěru. A to vše kvůli zahraniční politice: jde o americkou základnu a Afghánistán.
Tajné lety CIA už nejsou jen doménou médií. Ve své zprávě je odsoudil Evropský parlament. Americká zpravodajská služba prý nad evropským územím přepravovala osoby podezřelé z terorismu.
Pro jedny je to poslední kolečko jugoslávského salámu, pro jiné naopak neblahá inspirace pro východ – pro Podněstří či Jižní Osetii. Jde o Kosovo a jeho možnou nezávislost, o níž se ve Vídni právě začalo natvrdo jednat.
„Návrh, se kterým na schůzku přichází ministerstvo pro místní rozvoj, většinu nájemníků vyděsil: regulované činže by se měly zvednout už letos v červnu o více než dvě třetiny,“ informoval Respekt před deseti lety v článku Kdo se chytí do sítě.
Je to otázka, která dnes číhá doslova na každém rohu. Co chceme od památkářů?
Odklad televizní revoluce vynáší Nově s Primou miliardy ročně. Diváci jsou na tom hůř.
Světoví lídři jsou podle všeho přesvědčeni, že umožníme-li přetrvávání nerovnosti a nezajistíme širokou účast občanů na hospodářském růstu, povede to k sociálním otřesům, ba dokonce k násilí.
Stačilo pár dní a bylo to. Po aleji čtyřiačtyřiceti stromů kolem silnice u obce Pohled na Havlíčkobrodsku se slehla zem.
Mám jedno z nejstarších povolání a vykonávám ho na Evropském soudním dvoře v Lucembursku.
Tak k nám ze Švédska zase dorazily gripeny. Tentokrát formou televizní reportáže o úplatcích při jejich prodeji a s žádankou o pomoc při policejním vyšetřování celého obchodu.
Zpráva o hrozící občanské válce v Guineji nevypadá zrovna na mediální trhák. Jenže ouha, hned dva tisíce Čechů se kvůli výbuchu násilí v té neznámé, vzdálené zemi náhle ocitly v pasti.
Na tohle by před pár dny vsadil jmění jen málokdo: František Lambert zůstává ve vedení České televize i navzdory tomu, že zatajil své dávné angažmá v Lidových milicích. Po středečním jednání televizní rady už sice není vrchním a programovým ředitelem, ale nadále bude finančním šéfem nejmocnějšího veřejnoprávního média.
„Jaké to je, tisknout ruku diktátorovi?“ ptali se jízlivě britští novináři svého premiéra Tonyho Blaira po jeho audienci v Kaddáfího stanu před třemi roky.
ODS, která ještě nedávno tvrdila, že evropská ústava je mrtvá, po koaličním jednání o českém postoji k výše zmíněné smlouvě náhle ústy Jana Zahradila prohlašuje, že „jsou varianty, co dál“.
Mělo to být senzační odhalení nekalých praktik americké zpravodajské služby. Zbyla z toho ale jen pachuť hloupého antibushismu.
Spolupráce zdejší policie s britskými a švédskými kolegy na odhalení možných úplatků při nákupu stíhaček Gripen by mohla narušit dosud pevnou úplatkářskou síť. Přesto, že nás řada indicií nabádá k mírné skepsi.
20. února by Kurtu Cobainovi bylo čtyřicet – kdyby se v dubnu roku 1994 nezastřelil.
Zastánci teorie návratu starých pořádků si minulý týden museli přijít na své. Exkomunista a bývalý redaktor časopisu Palcát – toho času ředitel České televize – Jiří Janeček uhájil s pomocí radních křeslo jednoho z šéfů ČT pro bývalého milicionáře Lamberta.