20079-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/9

Koupit vydání
20078-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 18.–25. 2. 2007 200710-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 4.–11. 3. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Francie, bývalý motor evropských moderních dějin, ztrácí půdu pod nohama. Odpovědi na otázku, proč tato velmoc onemocněla a zda je připravena se léčit, jsme věnovali <a href="http://respekt.cz/c1-36294140-francouzska-depka">téma</a> Respektu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Rozkvetly kočičky. Praha se probojovala na 12. místo v žebříčku nejbohatších evropských regionů. Meteorologové oznámili, že zima už nebude. Ministerstvo financí se dohodlo s Českou národní bankou, že úderem prvních hodin roku 2012 se v Česku začne platit eurem. Spotřeba vína dosáhla sedmnácti litrů na jednu tuzemskou hlavu ročně.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Zbyněk Petráček Únor je můj nejmilejší měsíc, nejnadějnější. V únoru, indiánském měsíci hladu, se ocitáme na samém dně. Hudba Respekt Výtečné ohlasy provázejí novinku Yoko Ono, která se svěřila do rukou výrazných osobností (transsexuální šansoniér Antony, The Flaming Lips) a tvůrčích feministek (Peaches, Le Tigre). Televize Respekt Výběr z televizních pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt Výběr z výstav pro tento týden. Knihy Respekt Zajímavé knižní tituly pro tento týden. Kulturní tip Respekt Devátý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nabídne 123 snímků ze čtyřiatřiceti zemí, většina z nich bude postupně k vidění i v dalších českých městech: Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích, Ostravě či Táboře.
Kultura
Muž, který lhal Tomáš Klvaňa Plamegate není Watergate a žádný reportér figurující v kriminální kauze I. Lewise &bdquo;Scootera&ldquo; Libbyho, exporadce amerického viceprezidenta, nehraje v jedné lize s autory Všech prezidentových mužů.
Civilizace
Věda na každý den Jan Kolář Vědecké objevy dnes hýbou světem. Sice méně nápadně než politické události, ale troufám si tvrdit, že skoro stejně silně. Český národní korpus Kateřina Kadlecová Nejrozsáhlejší slovník současné i historické, psané i mluvené češtiny nenajdete v tlusté knize, za kterou utratíte majlant, ale na internetu. Duchovní rozměr ropy Václav Cílek Často hovoříme o ropě způsobem, jakým se mluví o betonu nebo kolejnicích. Soustředíme se výhradně na praktické záležitosti, za důležitou pokládáme cenu, dostupnost či zemi původu. Mami, já tě zastřelím Martin Uhlíř Když malý Sam zjistil, že nemůže jen tak odejít, popadl židličku a mrštil s ní o zeď. Terapeut jej po chvíli snažení uklidnil a požádal ho, aby splnil jednoduchý úkol.
Rozhovory
Pohled na umění se razantně změnil Karel Hvížďala Pavel Liška byl začátkem února jmenován do čela Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Téma
Francouzská depka Jaroslav Formánek, Jiří Sobota Byli bohatí a optimističtí. Pak bohatnout přestali a propadli depresi. Kdysi inspirativní Francouzi dnes dělají zoufalé činy a leckomu přijdou k smíchu. Ale smát se jim je hloupé. Francouzská nemoc je nakažlivá a v Evropě proti ní nemá imunitu nikdo.
Zahraničí
Ty rakety platím já Zbyněk Petráček Připomíná to hádání furiantů, přitom jde o společný postoj ke společné bezpečnosti. Přesahuje-li dnes střední Evropa něčím svůj geografický areál, je to zápas o americký protiraketový systém. Prodi válčí s pacifisty Ondřej Houska Itálie prožívá bouři. Premiér podal demisi, přesto z funkce neodchází a znovu požádá o důvěru. A to vše kvůli zahraniční politice: jde o americkou základnu a Afghánistán. Zavařil to Abú Umar Zbyněk Petráček, Ondřej Houska Tajné lety CIA už nejsou jen doménou médií. Ve své zprávě je odsoudil Evropský parlament. Americká zpravodajská služba prý nad evropským územím přepravovala osoby podezřelé z terorismu. Kosovský stát se blíží Filip Tesař Pro jedny je to poslední kolečko jugoslávského salámu, pro jiné naopak neblahá inspirace pro východ &ndash; pro Podněstří či Jižní Osetii. Jde o Kosovo a jeho možnou nezávislost, o níž se ve Vídni právě začalo natvrdo jednat.
Diskuse
Před 10 lety Respekt &bdquo;Návrh, se kterým na schůzku přichází ministerstvo pro místní rozvoj, většinu nájemníků vyděsil: regulované činže by se měly zvednout už letos v červnu o více než dvě třetiny,&ldquo; informoval Respekt před deseti lety v článku Kdo se chytí do sítě. Co s ochranou památek Tomáš Hájek, Pavel Jerie Je to otázka, která dnes číhá doslova na každém rohu. Co chceme od památkářů?
Ekonomika
Digitální ticho před bouří Tomáš Sachr Odklad televizní revoluce vynáší Nově s Primou miliardy ročně. Diváci jsou na tom hůř. Volnost, nerovnost, bratrství Robert J. Shiller Světoví lídři jsou podle všeho přesvědčeni, že umožníme-li přetrvávání nerovnosti a nezajistíme širokou účast občanů na hospodářském růstu, povede to k sociálním otřesům, ba dokonce k násilí.
Domov
Stačí zpomalit Vladimír Ševela Stačilo pár dní a bylo to. Po aleji čtyřiačtyřiceti stromů kolem silnice u obce Pohled na Havlíčkobrodsku se slehla zem. Jeden den v životě Angela Rogner Mám jedno z nejstarších povolání a vykonávám ho na Evropském soudním dvoře v Lucembursku. Tichý Kanaďan v Praze Jaroslav Spurný Tak k nám ze Švédska zase dorazily gripeny. Tentokrát formou televizní reportáže o úplatcích při jejich prodeji a s žádankou o pomoc při policejním vyšetřování celého obchodu. Nepokojná Afrika v českých pokojích Kateřina Mahdalová Zpráva o hrozící občanské válce v Guineji nevypadá zrovna na mediální trhák. Jenže ouha, hned dva tisíce Čechů se kvůli výbuchu násilí v té neznámé, vzdálené zemi náhle ocitly v pasti. Odcvičil si, co měl Silvie Lauder Na tohle by před pár dny vsadil jmění jen málokdo: František Lambert zůstává ve vedení České televize i navzdory tomu, že zatajil své dávné angažmá v Lidových milicích. Po středečním jednání televizní rady už sice není vrchním a programovým ředitelem, ale nadále bude finančním šéfem nejmocnějšího veřejnoprávního média.
Komentáře
Ficova láska Martin M. Šimečka &bdquo;Jaké to je, tisknout ruku diktátorovi?&ldquo; ptali se jízlivě britští novináři svého premiéra Tonyho Blaira po jeho audienci v Kaddáfího stanu před třemi roky. Zahradil zahradníkem Jiří Sobota ODS, která ještě nedávno tvrdila, že evropská ústava je mrtvá, po koaličním jednání o českém postoji k výše zmíněné smlouvě náhle ústy Jana Zahradila prohlašuje, že &bdquo;jsou varianty, co dál&ldquo;. Jak europoslanci vařili CIA dort Kateřina Šafaříková Mělo to být senzační odhalení nekalých praktik americké zpravodajské služby. Zbyla z toho ale jen pachuť hloupého antibushismu. Korupčníci opět v ohni Jaroslav Spurný Spolupráce zdejší policie s britskými a švédskými kolegy na odhalení možných úplatků při nákupu stíhaček Gripen by mohla narušit dosud pevnou úplatkářskou síť. Přesto, že nás řada indicií nabádá k mírné skepsi. Ve hvězdách Petr Třešňák 20. února by Kurtu Cobainovi bylo čtyřicet &ndash; kdyby se v dubnu roku 1994 nezastřelil. Chvála Janečkovy televize Erik Tabery, Martin M. Šimečka, Marek Švehla Zastánci teorie návratu starých pořádků si minulý týden museli přijít na své. Exkomunista a bývalý redaktor časopisu Palcát &ndash; toho času ředitel České televize &ndash; Jiří Janeček uhájil s pomocí radních křeslo jednoho z šéfů ČT pro bývalého milicionáře Lamberta.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte