Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Celebrity a realita

Sníh s deštěm, vítr, lezavo, tma. Na rudém koberci pózují hvězdy první velikosti: Cameron Diazová, Kate Blanchettová. Odhalená záda, promodralá kůže.

Fotografie: Jsou i lepší filmaři – ale ti si počkali na Cannes. (Wang Čchüan-an) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Jsou i lepší filmaři – ale ti si počkali na Cannes. (Wang Čchüan-an) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Sníh s deštěm, vítr, lezavo, tma. Na rudém koberci pózují hvězdy první velikosti: Cameron Diazová, Kate Blanchettová. Odhalená záda, promodralá kůže. V médiích to vypadá oslnivě, v reálu je to k smíchu. „Zvedněte prosím ruku, kdo máte vedle sebe volné místo, aby se do sálu vešli i vaši kolegové,“ naléhají volontéři před každým filmem. A z novinářů, kteří jinde pořádají závody v bezohlednosti, se tu rázem stávají dámy a pánové. I tahle vstřícná tvář je jednou z podob Berlinale.

Všude vládne berlínský smysl pro „kulturu pro všechny“. V pasážích na Potsdamer Platz se prodávají lístky do kin rozsetých po celém městě. Nikdo nečeká zbytečně, organizace je dokonalá. Dvě stě tisíc diváků, dvacet tisíc účastníků a masivní návštěva světových celebrit dělají z Berlína každoročně vděčný mediální podnik evropské zimy. Bylo tomu tak i při sedmapadesátém ročníku filmové přehlídky, který skončil před týdnem.

Jednooký král mezi slepými

Hlavní soutěž sršela slavnými jmény, a byly jí proto plné noviny, jenže zblízka to vypadá trochu jinak. Eastwoodovy Dopisy z Iwo Jimy líčí americkou invazi na japonské ostrovy z perspektivy obránců – ohlušující detonace, bojové scény a nuda. O mnoho lepší je francouzský snímek Svědci o skupině přátel zaskočených roku 1984 epidemií AIDS. Ale senzace to není.

Tu do soutěže vnesla belgická tragikomedie Irina Palm s Marianne…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

20079-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.