0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika25. 2. 20075 minut

Digitální ticho před bouří

Odklad televizní revoluce vynáší Nově s Primou miliardy ročně. Diváci jsou na tom hůř.

Odklad televizní revoluce vynáší Nově s Primou miliardy ročně. Diváci jsou na tom hůř.

V pražském sídle televizní společnosti Z1 se měla v tyto dny odehrávat velká věc – spouštění jednoho z prvních digitálních kanálů českého televizního éteru. Teď to tu ale rozhodně na oslavu nevypadá: z původních třiceti zaměstnanců občas dochází do práce jediný – ředitel Martin Mrnka. Peníze investované vloni na jaře pomalu mizí v dáli, hlavně v nákladech na udržení studií a techniky, aniž by přinesly jakýkoliv efekt.

Spolu se šéfy pěti dalších televizí (Óčko, Febio TV, TV Barrandov, RTA a TV Pohoda) se Mrnka vloni na podzim dozvěděl, že udělené vysílací licence neplatí a o jejich držitelích musí rozhodnout soud. Soud neplatnost licencí potvrdil, teď se čeká na odvolání. Zatím ani jedna z televizních firem nezbankrotovala, některé drží nad vodou příprava programů pro jiné společnosti, jiné zatím vysílají v regionálních sítích. Ztráty se ale podle odhadů pohybují v řádu stovek milionů a Mrnka i jeho kolegové budou chtít zřejmě na státu náhradu.

Nejen kvůli této hrozbě a všem zmatkům kolem licencí se minulé úterý sešla sněmovní komise pro sdělovací prostředky. Cíl: udělat si jasno a najít co nejrychlejší cestu k tomu, na co všichni netrpělivě čekají – spuštění nových digitálních kanálů. „V dnešní době je zvykem hlavně hledání viníků, to my tu ale dělat nebudeme,“ prohlásil na úvod předseda komise Vítězslav Jandák s dovětkem,…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc