Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Zahraničí

Zavařil to Abú Umar

Tajné lety CIA už nejsou jen doménou médií. Ve své zprávě je odsoudil Evropský parlament. Americká zpravodajská služba prý nad evropským územím přepravovala osoby podezřelé z terorismu.

Tajné lety CIA už nejsou jen doménou médií. Ve své zprávě je odsoudil Evropský parlament. Americká zpravodajská služba prý nad evropským územím přepravovala osoby podezřelé z terorismu. A na mušce kritiky se ocitly i některé členské země EU za to, že se na těchto operacích měly podílet.

Zatímco zprávu europarlamentu někteří kritikové označují jako tendenční, Itálie už nějakou dobu řeší kauzu, u které nikdo nezpochybňuje její reálný základ. Jde o čtyři roky starý únos muslimského klerika v Miláně, který nyní vyvrcholil obžalobou 26 agentů CIA.

Osm let na mušce

Nasr Usáma Mustafa Hasan, známý pod jménem Abú Umar, je původem egyptský imám. Ve své zemi byl v roce 1993 z politických motivů uvězněn; detaily toho, co se za touto frází konkrétně skrývá, jsou protichůdné a v podstatě nejasné. Buď jak buď, na Apeninském poloostrově získal v roce 2001 politický azyl a stal se imámem milánské mešity. 17. února 2003, tedy měsíc před začátkem amerického útoku na Irák, byl v Miláně unesen.

Vyšetřování italské justice poměrně brzy ukázalo následující skutečnosti: klerika se zmocnilo komando CIA; na operaci se bezprostředně podílelo celkem 26 agentů. Abú Umara odvezli na americkou vojenskou základnu Aviano v severní Itálii, kde byl údajně mučen. Odtud měl být přes Německo transportován do egyptské Káhiry a znovu podroben mučení.

Proč takový zájem o jednoho muslimského klerika? O milánskou mešitu a tamní islámské kulturní centrum se úřady zajímaly už…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].