Moskva podporuje Írán, jako by nevěděla, že si plete bič sama na sebe.

Rostoucí vliv Íránu na Středním východě se často připisuje příležitostem, jež vytvořila frustrace americké moci v Iráku. Írán by se však nikdy nemohl těchto šancí chopit bez diplomatické ochrany, jíž se mu dostává od Číny a ještě významněji od Ruska.

Ohánějíc se hrozbou svého veta v Radě bezpečnosti OSN, Rusko věnovalo značnou část uplynulých dvou let osekávání navrhovaného seznamu sankcí, jež měly být uvaleny na Írán za to, že ve věci svého jaderného programu porušuje závazky vůči Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Rada bezpečnosti v důsledku toho přijala řadu opatření natolik polovičatých, že budou mít na chování Íránu jen stěží nějaký vliv.

Rusko pohlíží na své vztahy s Íránem jako na páku vlastního diplomatického vlivu na širším Středním východě, kde se Spojeným státům od konce studené války podařilo odsunout Kreml na okraj. Další ruskou metou je vyjmout ze sankcí jaderný reaktor v Búšehru, který pro Írán Rusko buduje. Finanční sevření Íránu prosazované OSN by ohrozilo jeho zisky z poskytování jaderného paliva pro tento reaktor, který by měl být uveden do provozu ke konci letošního roku.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlašuje, že Írán, na rozdíl od Severní Koreje, nevyhnal jaderné inspektory MAAE, neodstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní ani neprovedl test atomové zbraně, takže si nezaslouží nevlídné zacházení. Avšak jestliže Írán nebude…

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte