V Česku se zřejmě udělují ceny za všechno, a navíc kdekomu, takže došlo k jejich nepříjemné devalvaci. Pozornost tak upadá a vyhlašování dalších cen téměř funguje jako nevyžádaný spam v elektronické poště. O to více je třeba přivítat, když se nějaké oceňování podaří. Nedávno se to stalo při udělování cen Ferdinanda Peroutky pro novináře a publicisty. Hlavní uznání si odnesl publicista a spisovatel Jiří Kovtun, druhé Jindřich Šídlo z Hospodářských novin a třetí Renata Kalenská z Lidových novin.

Takovému složení není co vytknout. Pan Kovtun vyčníval jak v poválečné, tak i exilové žurnalistice a jeho historické knihy patří k vrcholům v tomto oboru. Kolega Šídlo je zase příkladem polistopadového novináře, který si za mnohaletého působení v našem týdeníku a dnes v Hospodářských novinách vydobyl pozici respektovaného novináře a jeho každotýdenní sloupky svým humorem a postřehem jednoznačně ční nad ostatními.

Podobně si Renata Kalenská vydobyla pozici přední autorky rozhovorů. Tady snad jen drobná výtka: kdyby je vedla méně často s politiky, bylo by to nesporně příjemnější.

Jednu nevýhodu ale zdejší ceny pro novináře mají. Měly by být po americkém vzoru udělovány za konkrétní počin – článek, rozhovor či publikaci. Tak by byla motivace volby přehlednější a laureáti by nemuseli být každý rok jiní. V tak malé zemi se brzy jména vypotřebují.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte