Ruský prezident Vladimir Putin znovu ostře kritizoval zahraniční politiku USA. Dokonce se hovoří o druhém kole studené války. Je tomu tak?

Dikce ruského prezidenta na mnichovské konferenci o globální bezpečnosti z 10. února vskutku jako by vracela posluchače do dob již dávno minulých. Pomíjela téměř vše, co bylo ze strany Západu, zejména NATO, ve prospěch vzájemného porozumění s Ruskem, překonávajícím neblahé sovětské dědictví, učiněno.

Jako by nebylo vzájemných konzultací prostřednictvím Rady NATO – Ruská federace, jako by nebylo řady jednání, jako by nebylo mnohých již realizovaných aktivit, umožňujících Rusku díky pomoci USA vypořádat se s riziky zastaralých jaderných hlavic, vyřazených atomových ponorek a podobně. Vše zapomenuto. Rozšiřování Severoatlantické aliance zkrátka ohrožuje ruské národní zájmy a protiraketový systém, na němž hodlají participovat Česká republika a Polsko, je sice nesmyslný, zbytečný a neefektivní, ale ruské bezpečnostní zájmy ohrožuje i on. Rusko nebude mlčky přihlížet, varoval prezident Putin, připraví a uskuteční asymetrickou odvetu. Vlastně ji již připravilo. Ruské moderní mezikontinentální rakety TOPOL-M jsou schopny překonat jakoukoli dosud známou protiraketovou obranu a budou dále zdokonalovány.

A také proti výhradám, že snad v Rusku není dost demokracie, se prezident Putin ohradil a požadavky EU, aby se Rusko smluvně zavázalo dostatečně dlouhodobě plnit své závazky v dodávkách energetických…

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte