0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí11. 2. 20074 minuty

Sbohem, Moskvo, vítej, Brusele

Diktátor Lukašenko, uražený a ponížený porážkou v energetické válce s Putinem, kritizuje ruský imperialismus. Prý by rád spolupracoval s Evropskou unií. Jen kdyby nechala na pokoji režim jeho osobní moci v Bělorusku.

Fotografie: Kdyby to potrubí patřilo Američanům, Moskva by si prý netroufala. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Kdyby to potrubí patřilo Američanům, Moskva by si prý netroufala. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Diktátor Lukašenko, uražený a ponížený porážkou v energetické válce s Putinem, kritizuje ruský imperialismus. Prý by rád spolupracoval s Evropskou unií. Jen kdyby nechala na pokoji režim jeho osobní moci v Bělorusku.

Alexandr Milinkievič, lídr opozice, učinil nevídané: napsal dopis Alexandru Lukašenkovi, v němž ho vyzývá k dialogu a spolupráci ve prospěch vlasti – propustí-li ovšem politické vězně. Milinkievič diktátora dokonce zve na opoziční demonstraci 25. března, v režimem neuznávaný Den svobody a nezávislosti Běloruska. Prezident zatím neodpověděl.

Co se to děje? Tento krok opozici ulehčila ropná válka s Moskvou na přelomu roku. Po své porážce Lukašenko hekticky hledá jakékoliv spojence. V rozhovoru pro německá média se snaží Západ přesvědčit, že je připraven své mezinárodní vztahy diverzifikovat a obrátit svůj pohled do Evropy. Tento trik už Lukašenko použil mnohokrát. Má zapůsobit především na Moskvu, aby zabrzdila svůj ekonomický tlak. Jak to ale dnes vypadá, Putin ustoupit nehodlá.

Reklama

Peníze nesmrdí

Diktátor Moskvu obviňuje ze snahy donutit ho k připojení Běloruska do Ruské federace. A na to prý nikdy nepřistoupí. Vede tudíž „intenzivní jednání“ s Ázerbájdžánem a dalšími ropnými státy s tím, že jim nabízí prodej akcií běloruské energetiky.

„Uvidíme, jak zareaguje Rusko. Jsem přesvědčen, že kdyby akcie ziskových…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc