Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Mrakodrap v křeči

Na pražské Pankráci se hraje přetahovaná mezi investory a městem na jedné straně a občanskými sdruženími na straně druhé.

Fotografie: Líbily by se Libuši? (Návrh nových mrakodrapů) - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Líbily by se Libuši? (Návrh nových mrakodrapů) - Autor: Archiv • Autor: Respekt

Na pražské Pankráci se hraje přetahovaná mezi investory a městem na jedné straně a občanskými sdruženími na straně druhé. Jablkem sváru je projekt mrakodrapu, kancelářských budov a nákupních center, které tam chtějí postavit investoři. Místní lidé stavby odmítají a vytrvale se odvolávají k soudům, na městské a vládní úřady. Tahle situace se táhne už léta, kdo by však čekal, že konečně spěje ke šťastnému závěru, je na omylu. Nesmiřitelný boj se rozhořel nanovo.

„Vztah s občanskými sdruženími se zlepšit nepodařilo. Zpožďováním stavby sice ztrácíme miliony měsíčně, ale nebudeme dělat kompromisy,“ říká Tomáš Vlček, viceprezident společnosti ECM, která chce na Pankráci postavit sto čtyři metrů vysoký mrakodrap a ze svého záměru nehodlá ustupovat. „Investoři ani úředníci nemají zájem se nás na nic ptát a snaží se stavby bezohledně prosadit,“ tvrdí pankrácký občan a advokát Petr Kužvart, zástupce sdružení Ateliér pro životní prostředí, které se nedávno odvolalo hned proti dvěma rozhodnutím magistrátu.

První odvolání je proti nákupnímu a administrativnímu centru Arkády s rozlehlými nadzemními garážemi, druhé je proti zmiňovanému mrakodrapu, jehož stavbu schválil začátkem ledna památkový odbor magistrátu. V případě mrakodrapu Ateliér úředníky obviňuje, že se snaží obcházet nutnost projednat stavbu ještě před schválením s UNESCO, k čemuž je náš stát v případě Prahy vázán smlouvou o ochraně světového kulturního dědictví.

Argument jménem UNESCO tady padl už loni, kdy se proti podobnému rozhodnutí občanská sdružení také odvolala. Proč se tedy šéf památkářů na pražském magistrátu Jan Kněžínek na UNESCO nezeptal, když podle některých památkářů hrozí, že by světoznámá organizace mohla Prahu s mrakodrapem na horizontu ze seznamu vyškrtnout? „Workshop s odborníky z UNESCO jsme chtěli udělat už loni v listopadu, ale nějak se to nestihlo. Uděláme to letos na jaře,“ vysvětluje Kněžínek. Proč ale mezitím vydal závazné rozhodnutí, po kterém fakticky nestojí mrakodrapu nic v cestě? Vždyť zasedání odborníků by bylo jen formální. „Už jsem to řízení nechtěl protahovat, musím taky plnit nějaké termíny,“ odpovídá úředník. Na dotaz, jaké to termíny musel vlastně plnit, však pan Kněžínek neumí odpovědět. Neumí to dokonce vyčíst ani z vlastního rozhodnutí.

O odvolání v kauze mrakodrapu bude v nejbližší době rozhodovat znovu ministerstvo kultury. Je nepravděpodobné, že by rozhodlo ve prospěch investorů a magistrátu, protože stanovisko současného šéfa Národního památkového ústavu Pavla Jerieho, se kterým bude ministr kultury kauzu konzultovat, je odmítavé. Jerie považuje mrakodrap na pražském horizontu za přehnaný. Navíc je to podle něj nebezpečný precedent a voda na mlýn pro další investory, kteří by chtěli stavět něco podobného.

Odvolání občanů ve věci stavby velkého nákupního a administrativního centra Arkády míří jen na dopravní a stavební odbor magistrátu. Jeho výsledek nelze odhadnout. Věc je ovšem pojištěná ještě žalobou občanů kvůli ekologickým rizikům.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 7/2007 pod titulkem Mrakodrap v křeči