Ostravské studio se zasloužilo o dokumentární počin měsíce, ne-li roku: Zločin jménem Katyň (režie: Petra Všelichová, ČT 2, 11. 1. a 15. 1.). O málokterém masovém zločinu panuje u nás – na rozdíl od našich severních sousedů – tak mizivé povědomí jako o této bestiální vraždě, nasměrované k fyzické likvidaci polské elity (mezi 25 tisíci zajatých polských důstojníků, jimž Stalin s Berijou podepsali rozsudek smrti, bylo značné množství „záložáků“ – lékařů, vědců, techniků, učitelů, úředníků).

Lví zásluhu na vzniku i podobě dokumentu má historik Mečislav Borák. Veřejnosti takřka neznámý, ač už měl dávno dostat metál za humanitární činnost. Borák nejenže trpělivě odhaluje a skládá střípky hrůzného masakru spáchaného NKVD na okupovaném území krátce poté, co vpadla Rudá armáda bojujícím Polákům do zad, ale navíc založil i podpůrnou osvětovou organizaci pro příbuzné a potomky zavražděných – jsou mezi nimi i naši občané z Těšínska.

Po trochu dlouhé filmové expozici, kdy – bohužel bez vstupní souhrnné informace, co všechno se v Katyni přihodilo – mluvili poněkud nepřehledně příbuzní a potomci zavražděných, se dokument vzepjal k výpovědi, jež potvrdila slova Varlama Šalamova: ne umělá story, ale jedině dokument má sílu zachytit svět po Gulagu a Osvětimi. Záhy se z vyprávění vyloupl i ryze současný příběh: příběh více než půlstoleté mediální války o pojmenování zločinu na jedné straně – a o bagatelizování, zlehčování či…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte