Ministr Holáň má migy rád
Tajná schůzka bezpečnostního výboru Sněmovny v noci ze středy na čtvrtek minulý týden proběhla ve znamení velkých peněz a delikátních politických otázek.

Tajná schůzka bezpečnostního výboru Sněmovny v noci ze středy na čtvrtek minulý týden proběhla ve znamení velkých peněz a delikátních politických otázek. Výbor totiž projednával plán ministra obrany Holáně na modernizaci sovětských letadel Mig 21. Přestože by obnova bojového parku naší armády touto cestou byla bezkonkurenčně nejlevnější, poslanci se rozhodli ministrův projekt „naléhavě nedoporučit“. Oproti penězům hodili na druhou misku vah politické zisky. A ty prý signál vyslaný zemím NATO, že už nechceme mít nic společného s ruskou zbrojní výrobou, rozhodně přinese. Armáda se ovšem usnesením výboru řídit nemusí - a podle ministra ani nebude. Vojáci se stále zabývají myšlenkou na stavbu jednoho prototypu modernizované stíhačky, podle něhož by se pak rozhodli, co dál.
Dvoumiliardová investice do šrotu
V táhnoucí se debatě o nejvhodnějším letounu pro české vojsko armáda od začátku argumentovala hlavně průvanem ve své peněžence. Zatímco totiž modernizace jedné letky (čtyřiadvacet strojů) Mig 21 vyjde na dvě miliardy korun, nákup stejného počtu prvotřídních amerických stíhaček F 16 by byl o dvacet miliard dražší. Ministerstvo obrany má přitom na obnovu vojenských letadel pro příštích deset let k dispozici zhruba čtyřicet miliard korun. Polovinu spolkne vládou schválený nákup sedmdesáti dvou letounů L 159 z Aera Vodochody, další díl odkrojí nákup vrtulníků a přepravních letadel. Na nákup jedné letky špičkových stíhaček tudíž nezbývají peníze.Jeden z…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















