Národnostní válka a gastarbeitři
List Večerní Kyjev uvedl 30.dubna zprávu, která ještě více rozvířila beztak neklidné vody sovětského a především ukrajinského politického života.

List Večerní Kyjev uvedl 30.dubna zprávu, která ještě více rozvířila beztak neklidné vody sovětského a především ukrajinského politického života. Z textu a přiložených mapek totiž vyplývá, že navzdory oficiálním tvrzením je ukrajinská metropole zamořena nepřijatelně vysokými koncentracemi stroncia 90 a plutonia 238, 239 a 240. Mapy s grafickým znázorněním kritické ekologické situace byly vyhotoveny již v lednu 1991, zveřejněny však mohly být teprve nyní. Podle předsedy nezávislé organizace s ekologickým zaměřením Protis Anatolije Ostaněnka lze území Kyjeva pokládat za oblast intenzívního radioaktivního zamoření a za potenciální zónu dobrovolného vysídlení obyvatelstva.
Nedávno proběhl „týden Černobylu“. Je však tragédie, že o tak chronickém a nebezpečném jevu je veřejnost víceméně otevřeně informována pouze v rámci nárazových akcí. Nepříznivě působí i psychická vyčerpanost lidí, kteří již natolik uvykli životu na samé hranici umírání, že přestávají varovná znamení vnímat. Dochází tak leckdy k paradoxní situaci, kdy třeba Američan a Rakušan se živě zajímají o způsob, jak nejlépe pomoci obyvatelům SSSR při ne-li překonání, tedy alespoň omezení následků černobylské katastrofy, zatímco účast akreditovaných sovětských delegátů na takové konferenci je minimální. Na toto nebezpečí upozorňoval i jeden z předních sovětských ukrajinských publicistů a bojovníků za ozdravění životního prostředí Jurij Ščerbak.
Jistá hořkost přetrvává i mimo ekologickou sféru života…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















