Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Martin Uhlíř

redaktor

V letech 1997-2004 pracoval jako redaktor Lidových novin, poté strávil rok na studijním pobytu na Massachusetts Institute of Technology v USA. Zajímá se o vědu, výzkum a nové technologie. Píše především do rubriky Civilizace. Členem redakce je od února 2006. Je autorem knihy Jak jsme se stali lidmi (2007).

Výběr z článků

Na chladném okraji světa

Letošní reportáž ze Špicberk. Návštěva souostroví a opuštěné ruské osady Pyramida byla silným emocionálním zážitkem, který jsem se pokusil do reportáže přenést.

Cesta na jaderný hřbitov

Reportáž z plánovaného jaderného úložiště na Yucca Mountain v Nevadě. Seznámení s projektem jaderného úložiště, který prezident Obama ihned po nástupu do úřadu zastavil jako nedomyšlený a rizikový, mě zbavilo zbytků sympatií k jaderné energii.

V zemi, kde pršela ocel

Reportáž z vysloužilé jaderné střelnice v Nevadě, kde se prováděly pokusné výbuchy jaderných zbraní. Nevadská jaderná střelnice, kam je dnes veřejnosti za určitých podmínek povolen přístup, nabízí neuvěřitelný vhled do šíleného uvažování stratégů studené války. Šokující byl zaslepený patriotismus mnoha místních lidí, který odmítá i po letech vnímat zjevná rizika někdejších pokusů.

Ke kořenům vesmírného stromu

Rozhovor s  Andreiem Lindem ze Stanfordovy univerzity. Světově proslulý kosmolog Andrei Linde mluvil velmi otevřeně a zajímavě, překvapivě i o věcech, které jsou poněkud za hranicemi současné vědy.

Epidemie dnešní doby

Rozhovor s Markem Váchou. Za tento rozhovor jsme bylis Ondřejem Nezbedou nominováni na cenu Open Society Fund.

Jak jsem se mýlil...

Letos na jaře jsem napsal poněkud nadšený článek o objevu gravitačních vln v raném vesmíru, za nímž stál tým astrofyziků pod vedením Johna Kovace z Harvardu. Gravitační vlny, jejichž existence byla teoreticky předpovězena (a Kovacův objev se ji zdál potvrzovat), mají být ozvěnou takzvané inflace, prudkého rozepnutí časoprostoru bezprostředně po velkém třesku. Jejich měření by umožnila studovat procesy, které probíhaly v prvních triliontinách triliontin vteřiny po vzniku světa. Hovořilo se dokonce o Nobelově ceně. Jenže teď – na podzim 2014 - se zdá, že Kovacovy výsledky neobstojí. Jeho tým podcenil vliv prachu uvnitř naší galaxie, který měření zkresluje. Objev v tuto chvíli ještě mrtvý není, ale stahují se nad ním mračna pochybností

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte