Kdo platí škody při zablokování dálnice?
Ten, kdo nabourá např. do svodidel, a poškodí tak něco víc než plechy vlastního auta, má podle zákona povinnost to nahlásit správci komunikace, tedy Správě silnic a údržbě dálnic.

„Vymáhá stát škody způsobené zablokováním dálnice při nehodách kamionů nebo jiným nezodpovědným jednáním, např. jízdou s letními pneumatikami na sněhu? Výjezd policie, hasičů a dalších specialistů, oprava poškozené silnice, odklánění dopravy, průjezdy odkloněných aut malými obcemi, neprůjezdnost dálnice, to vše stojí spoustu peněz. Kdo to platí? A ještě související poddotaz: Jsou známy případy, že se lidé uvěznění na dálnici několik hodin soudili se státem či přímo s viníkem o ušlý zisk? A jaká je úspěšnost?"
PETR ROZKOPAL, PRAHA, HORNÍ POČERNICE
Ptali jsme se Jakuba Ptačinského z tiskového odboru ministerstva dopravy, Petry Srnkové z tiskového oddělení policejního prezidia a mluvčího Hasičského záchranného sboru ČR Petra Kopáčka:
Ten, kdo nabourá např. do svodidel, a poškodí tak něco víc než plechy vlastního auta, má podle zákona povinnost to nahlásit správci komunikace, tedy Správě silnic a údržbě dálnic. Svodidla nebo další škody pak musí opravit sám, nebo zaplatit firmě, která silnici uvede do původního stavu (podle druhu smlouvy je to někdy možné i z havarijního pojištění). Viník nehody hradí i odtahy vozidel.
Policie si svoje výjezdy, odklony dopravy atd. neúčtuje, protože tím plní jenom to, co jí nařizuje zákon. Podobně i hasiči. Ti musejí v případě bezprostředního ohrožení životů, zdraví a majetku zasahovat bezplatně. To znamená například vyprošťují lidi z nabouraných aut, hasí požáry nebo se snaží zabránit tomu, aby provozní kapaliny z auta unikaly do okolí.
Následky nehody pak likvidují jenom v případě, že hrozí nebezpečí z prodlení. Jinak běžný úklid po dopravních nehodách atd. můžou vyúčtovat viníkovi nebo správci komunikace. Oslovené úřady nemají informace o tom, že by se někdo z řidičů uvězněných v zácpách soudil o náhradu škody.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















