2004/49
Editorial
Minulý týden
Scéna
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Kronopové a fámové chodí kolem
Markéta Pilátová
Laboratoř nové krásy
Viktor Šlajchrt
Východní Evropa se neumí smát
Radovan Holub
Východoevropané se ve filmu neumějí smát. I patnáct let po pádu berlínské zdi v jejich kinematografii převládají obrazy bídy, zloby, utrpení a chaosu. Letošní filmový festival v německé Chotěbuzi, největší přehlídka kinematografií postkomunistických zemí, tento trend potvrdil – deprese filmařů i jejich postav trvá.
Nick Cave překousal řetěz
Hynek Just
Australský hudebník Nick Cave je klasickým případem umělce, pro kterého tvorba znamená nezbytnou součást osobní psychoterapie. Své diagnózy a momentální nálady umí ovšem vždy pregnantně formulovat, a vzbudit tím pocit, že jeho problémy patří i mnoha dalším lidem. Jednou vystupuje jako troska navždy ztracená ve svých závislostech, podruhé jako vyrovnaný stárnoucí intelektuál – hranice mezi pravdou a pózou se přitom zvenčí jeví dost rozmlžená. V tom se Nick Cave nezměnil ani na svém nejnovějším studiovém dvojalbu Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus, starou dobrou rozervanost tu ale představuje v čerstvé hudební poloze.
Dopisy
Civilizace
Zápas o duši venkova
Václav Cílek
Kaleidoskop
Adam Javůrek
Atomová elektrárna bez odpadu
Milan Řípa
„Jde o zásadní krok k ekologicky šetrné společnosti,“ prohlásila islandská ministryně obchodu a průmyslu Valgerdur Sverrisdóttir, když loni na jaře v Reykjavíku otevírala první stanici, u níž řidiči mohou načerpat místo benzínu vodík. Jedinou zplodinou, která totiž v elektromobilech při spalování hydrogenia vzniká, je destilovaná voda. Evropská unie minulou středu rozhodla, že udělá všechno pro to, aby na stejném principu vybudovala i „velkou energetiku“. Zatímco v současných atomových elektrárnách se energie získává štěpením jader uranu či plutonia, existuje i druhá – podstatně bezpečnější a ekologicky přijatelnější možnost. Návod je ve hvězdách, a to doslova. Právě ony totiž září díky energii uvolňované nikoli při štěpení, ale naopak při slučování atomových jader.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Oživme Tatry, ne byznys
Daniel Vražda
Slováci podpírají střechu svého zničeného světa
Modrá mešita nespadne
Silvie Lauder
Pozor, přichází Sarkozy
Vojtěch Belling
Ukrajina čeká na oranžovou
David Svoboda
Kdo se kolem půlnoci 22. listopadu chystal ke spánku, mohl usínat s příjemným pocitem, že ho zítřek přivítá novou evropskou demokracií. S tím, jak sílilo zdání jasné převahy opozičního kandidáta Viktora Juščenka, odsouvaly předběžné volební průzkumy válku hesel a nadějí, jaká zuřila na Ukrajině již několikátý měsíc, stále více do minulosti.
Ekonomika
Vyměním auto za kouzelný meč
Martin Čihák
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Hudema
Do krajů míří peníze, hurá
Marek Pokorný, Hana Čápová
Sněmovna minulou středu rozhodla o tom, kolik peněz dostanou kraje. Nebude to vládou původně navrhovaných 56 miliard korun, ale jen polovina. „To, že poslanci sociální demokracie snižují po prohraných krajských volbách financování krajů na polovinu svého záměru před volbami, je sice upřímné, ale nedospělé,“ zlobil se poslanec Vlastimil Tlustý (ODS). Jenže s návrhem na snížení přišel jeho stranický kolega Walter Bartoš. Měl totiž strach, že by plná suma mohla za současných podmínek krajům dost ztížit život.
Domov
Připomeňme si
Silvie Lauder
Předpoklad, že po jasném vítězství ODS v krajských volbách půjde sestavování krajských rad rychle, vyšel s výjimkou čtyř krajů, kde se ještě minulý týden vytvářely koalice. V Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji úspěšně. Tři týdny po volbách tak zbyl už jen jeden nerozhodnutý kraj – Ústecký.
Jak dosáhnout na evropské peníze
Eliška Bártová
Už pár měsíců si Češi mohou v Bruselu žádat o peníze na rozvoj svých obcí. V evropské kase je pro ten účel připraveno 81 miliard korun na příští dva roky a čtvrtinu sumy je nutno vyzvednout ještě letos. Jak úspěšně si zdejší radnice v dobývání těch peněz povedou a jestli nenadálý zlatý déšť nezpůsobí víc škody než užitku, se těžko odhaduje. Jediným ukazatelem a rádcem v tuhle chvíli může být, jak a na co jsme dokázali využít peníze, které nám EU nabízela ještě před naším vstupem.
Kouzelnice z Višňové
Eliška Bártová
Tak kdo unesl Miriam
Jaroslav Spurný
Miriam Jevíková je na svobodě. Studentka Karlovy univerzity, unesená před šesti měsíci na Kavkaze, přiletěla v pátek s ozbrojenou ochrankou do Bratislavy a po výslechu na ministerstvu vnitra odjela s rodinou na neznámé místo.
Podle oficiální ruské verze, sdělené médiím ingušským prezidentem Muradem Zjazikovem, byla Miriam osvobozena minulé úterý speciálními policejními jednotkami v čečenském městě Groznyj. Únosci údajně zmizeli.
Proč berou ženy méně
Marek Hudema
Vítejte v časech digitální revoluce
Jan Kovalík
Komentář
Usáma bin Mareš dopaden
Petr Třešňák
Supi nad Tatrami
Zbyněk Petráček
Dolar stále klesá
Marek Hudema
Hodina mezi euroskeptikem a cvokem
Zbyněk Petráček
Má evropská ústavní smlouva, v podobě, na níž se před rokem shodli zástupci 25 zemí, chyby? Má, to řekne každý soudný a kritický Evropan, nicméně Václav Klaus před týdnem v Berlíně prohlásil, že vůči ní není kritický, ale je „stoprocentně proti“. Má se Evropská unie dál zvětšovat, když sotva strávila letošní rozšíření? Také otázka do pranice, nicméně Klaus tamtéž prohlásil, že je „stoprocentně pro Turecko, Kazachstán, Maroko, Ukrajinu…“ Stoprocentně proti, stoprocentně pro – tohle už není jen samorost par excellence.
Ve hvězdách
Viktor Šlajchrt
Ta země povstala z kolenou
Andrzej Stasiuk
Studená válka o Ukrajinu
Jan Maksymiuk
Těm statisícům demonstrantů, kteří minulý týden vyšli do ulic Kyjeva a dalších ukrajinských měst protestovat proti oznámeným výsledkům prezidentských voleb, jen pramálo záleželo na tom, že jeden kandidát je „prozápadní“ a druhý „proruský“. Oranžové vlajky, čelenky i stužky na klopách – taková byla volební barva opozice – vytáhli proto, že jejich kandidát Viktor Juščenko slíbil odstavit od moci kriminální klany a zlepšit život obyčejných Ukrajinců.
Napjatá situace kolem ukrajinských voleb začala přerůstat v novou studenou válku mezi Západem a Ruskem. Je to dramatický vývoj. Přesto Západ nesmí hodit Ukrajinu přes palubu ani s „proruským“ vedením. A Rusko nemá důvod se obávat „prozápadního“ Juščenka.