Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2004/50 • RESPEKT 50/2004
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2004/50
50/2004, 5.–12. 12. 2004
Koupit vydání
Vydání
28. 11. – 5. 12. 2004
Vydání
12.–19. 12. 2004
Editorial
Editorial
Tomáš Němeček
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Scéna
Co se děje ve světě
Markéta Pilátová
Televize
Petr Třešňák
Divadlo
Petr Třešňák
Hudba
Jaroslav Pašmik
Knihy
Viktor Šlajchrt
Tip
Petr Třešňák
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Když je život vskutku hrozný
Viktor Šlajchrt
Literární pozůstalost Václava Ryčla (1966–1994) vypovídá o krajně výlučné zkušenosti: autor trpěl těžkou duševní chorobou, jež vyústila v sebevraždu. Jeho texty patří k nejdrásavějším svědectvím o zoufalých vnitřních stavech, ale zároveň jsou místy sugestivně krásné. Čtenář se z nich hodně dozví o lidském cítění a vnímání v extrémní situaci, může být stržen a dojat, sotva však dokáže jasně rozlišit, co je dílem tvůrčí imaginace a co důsledkem fatálních změn v biochemii mozku. Při četbě si pak chvílemi připadá jako voyeur přihlížející cizímu neštěstí, které vlastně nikdo nezavinil a jakému se ani do budoucna nedá zabránit. Literární hodnoty takových textů lze vnímat, horší to je s jejich posuzováním.
Za šamankou do exilu
Petr Třešňák
Nahý mladý muž popíjí v otevřeném okně pivo a na posteli za ním si nahá žena krátí čas lascivním olizováním lžičky s jogurtem. Chvíle jako stvořená pro nečekaná rozhodnutí. „Pojedeme do Alžírska,“ navrhne milenec. Road movie jménem Exil začíná a hned zkraje je třeba říct, že známý režisér Tony Gatlif v ní natočil svůj životní film.
Čas pro pouštní blues
Jaroslav Pašmik
Dopisy
Dopisy
Respekt
Diskuse
Ukrajinská revoluce prohrála
Alexander Duleba
Civilizace
Libo demokracii? Chtějte právo!
Zbyněk Petráček
Právě v době, kdy celý svět sledoval ukrajinské volby a chystá se na lednové hlasování o palestinském lídrovi i iráckých zákonodárcích, přichází na české pulty překlad knihy, která se zbožštěním svobodných voleb polemizuje. Snad nikdo soudný si nedělá iluze, že ve státě bez demokratické tradice by volby samy o sobě navodily ráj na zemi, ale čtyřicetiletý Američan – rodem indický muslim z Bombaje – Fareed Zakaria to ve svém díle Budoucnost svobody prezentuje přímo kacířsky: demokratické volby v té či oné zemi ještě zdaleka nezaručují ani liberální režim, ani občanské svobody, ba čím dál tím častěji spějí ke vzniku neliberálních demokracií. Ty jsou v jeho pojetí ještě dále od cesty ke svobodě než opačný případ – liberální autokracie. Ne snad že by editor prestižního magazínu Newsweek maloval čerta na zeď, nicméně říká, kam je třeba soustředit pozornost – místo na symboliku voleb spíše na budování systémů dělení moci, práva a ochrany základních svobod. Není divu, že Zakariova kniha vyvolala podobně zásadní debaty jako o něco dříve díla Francise Fukuyamy o konci dějin, rozuměj o definitivním vítězství liberální demokracie, a Samuela Huntingtona o střetu civilizací.
Kaleidoskop
Lukáš Čermák
Muži si to také pamatují
Ondřej Matějka
Rozhovory
Je to těžké a je to na dlouho
Marek Hudema
GRIGORIJ ALEXEJEVIČ JAVLINSKIJ se narodil v roce 1952 v ukrajinském Lvově. Vystudoval Plechanovův institut národního hospodářství v Moskvě, na začátku 90. let byl místopředsedou vlády SSSR, pak se stal poradcem prezidenta Gorbačova. Je jedním z hlavních autorů neuskutečněného radikálního plánu „Program 500 dnů“, který usiloval o transformaci sovětských ekonomických a politických institucí. V letech 1985–91 byl členem KSSS, v roce 1993 spoluzakládal liberální pravicovou stranu „Jabloko“, jejímž je předsedou; v letech 1993–2003 byl poslancem ruského parlamentu, roku 1996 kandidoval na prezidenta. Je předsedou správní rady nevládního Centra pro ekonomický a politický výzkum v Moskvě, kritizuje současný stav Ruska a propaguje ekonomické reformy. Nedávno navštívil ČR jako host Fóra 2000.
Téma
Lekce Bhópál
Marek Švehla
Čtyřicetiletá hinduistka Vinita a o generaci starší muslimka Tahira mají jedno společné: čekání na spravedlnost, která nepřichází. Celé jejich trápení vzniklo kvůli několika nešťastným hodinám během třetí prosincové noci před dvaceti lety, kdy se jen ocitly v nesprávný čas na nesprávném místě. Prostě bydlely příliš blízko chemičky, která v tichosti vypustila do okolí několik tun smrtícího plynu. Obě ženy vyprávějí, jak se pak hlukem probudily do šílené noci plné prchajících, křičících a také umírajících lidí. Ony samy přežily a teď, týden co týden, docházejí na malou kliniku v labyrintu ulic indického Bhópálu, aby si odnesly léky na zmírnění bolestí, jichž už se do konce života nezbaví. Osud Tahiry a Vinity se tak trochu týká všech lidí žijících v náručí dnešního pokroku. Dvacet let stará událost v Bhópálu byla největší průmyslovou havárií v dějinách, a proto stojí za to se z ní nějak poučit. Otázka zní, jak se to povedlo.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Malá úleva na Kubě
Jiří Sobota
Několik kubánských disidentů poznalo, jak chutná opojný pocit nečekaného znovuzrození. Za hrobového mlčení Castrova režimu se během minulého pondělí a úterý bez velkých procedurálních cirátů ocitlo po prohlídce ve vězeňské nemocnici na svobodě pět z původně sedmdesáti pěti odpůrců režimu uvězněných za údajnou rozvratnou spolupráci se Spojenými státy při rozsáhlých čistkách na jaře 2003. V úterý pozdě večer pak bylo do centrálního vězeňského špitálu v Havaně převezeno na prohlídku dalších osmnáct vězněných disidentů, jejich osud však zůstává nejasný.
Bludní Holanďané
Hana Kulišanová
Buddhisté a muslimové na ostří nože
Radek Palata
Poločas v Bukurešti
Daniel Anýž
Já jsem horník, kdo je víc
Ondřej Soukup
Ještě jedna šance pro Ukrajinu
David Svoboda
Ukrajinský nejvyšší soud minulý pátek prohlásil druhé listopadové kolo prezidentských voleb za neplatné – do 26. prosince se mají uskutečnit nové volby. Zatímco ve všech větších městech centrální a západní Ukrajiny propukl jásot, v Charkově se na sjezdu zástupců místních samospráv zahájeném zpěvem hymny rozléhalo sborové „Janukovyč“!
Ekonomika
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Hudema
V zemi, kde podnikatel čeká 88 dnů
Marek Pokorný
Tuzemské obchodní rejstříky považují podnikatelé za jednu z hlavních brzd podnikání a na jejich pomalost a složitost se dokonce snáší kritika Evropské unie. Ve sněmovně se nyní objevila novela zákona, která má zápis do rejstříků urychlit. Po letech váhání a odkladů ze strany vlády se tak alespoň poslanci snaží udělat krok správným směrem.
Banky podle Alláha
Pavel Kohout
Sobotka jde do posledního kola
Marek Hudema
Domov
Připomeňme si
Květa Havlová, Martina Wedlichová
Nějak to přežít k dalšímu safari
Hana Čápová
Za hubičku nabytá státní půda na jedné straně a tučné dotace na straně druhé umožňují blahobytný život hrstce zemědělských velkopodnikatelů. Venkov jako celek na tom tratí, ale systém pokračuje dál. Proč? Ukázkovým vysvětlením je příběh Jiřího Čížka, dobrého kamaráda ministra zemědělství Jaroslava Palase.
Buzeruji, tudíž jsem
Jaroslav Spurný
Dokonalý zločin v Kašperkách
Eliška Bártová
Věra Kostrouchová (52) je vitální žena, přesto pro ni život v těchto dnech končí. Šumavská farmářka z Kašperských Hor zaplatila za svoji odlišnost a svéráz. Sousedé a radnice se totiž rozhodli dostat tuto ženu do kolen a teď se jim to podařilo. Za údajné týrání zvířat dala obec chovatelce nezaplatitelnou pokutu a exekucí ji pak připravila o celé sedmdesátihlavé stádo. Jak ale přiznávají sami znechucení veterináři, spíše než o týrání šlo úřadům a místním chovatelům o to zbavit se konkurenta a nepohodlného občana, který vybočuje z řady.
Gross chce být Blairem
Silvie Lauder
Pod jejich přestřelkami o tom, kdo z nich chce menšinovou vládu a kdo ne, se skrývá základní otázka: K čemu vlastně chtějí vést tuto zem muži, kteří se dnes přetahují o křeslo předsedy sociální demokracie.
Zakázat KSČM? Jste normální?
Jan Kovalík
Komentáře
Klapka, džungle poprvé
Marek Švehla
Kulhánkova vypraná paměť
Tomáš Němeček
Cloumák pro OSN
Zbyněk Petráček
ODS pojmenovala své nepřátele
Erik Tabery
Jestli to měla být demonstrace jednoty, povedlo se. Pakliže ale cílem kongresu ODS mělo být veřejné stvrzení, že je tato strana připravena vládnout, lze tomu říkat úspěch jen obtížně. Proslovy byly plné frází a zaobíraly se spíš politickými konkurenty a návody než touto zemí a recepty na její neduhy. Nápaditost chybí většině partajních sjezdů, ale na stranu, která se po letech v opozici znovu chystá převzít kormidlo, se přeci jen kladou větší nároky.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Evropská událost roku
Roman Kupchinsky
Velké a úžasné změny, které se odehrávaly v posledních dvou týdnech na Ukrajině, kde miliony dříve apatických lidí vyšly do ulic kvůli zfalšování prezidentských voleb, nakonec přinesly vítězství opozici. Ukrajinský Nejvyšší soud v pátek nařídil zopakovat finálové zápolení mezi premiérem Viktorem Janukovyčem a opozičním předákem Viktorem Juščenkem. Stále však není úplně vyhráno.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte