Až do onoho osudného šedivého rána, kdy byl zavražděn režisér Theo van Gogh, měli Holanďané za to, že žijí v tolerantní a snášenlivé společnosti. Rituální mord spáchaný marockým extremistou za bílého dne na amsterodamské ulici je však donutil připustit si, že jejich země trpí polarizací mnohem více, než se navenek po léta zdálo. Letošní advent má tak v Nizozemsku nádech horečnaté debaty o opatřeních, jež by ještě před měsícem nikoho nenapadlo navrhovat ani v nejdivočejších snech.

Džihád přichází

Vůdce vládní liberální strany Jozias van Aartsen nelenil národu sdělit, že v Nizozemsku propukl džihád, a nezalekl se ani srovnání s druhou světovou válkou: „Tito lidé nechtějí naši společnost změnit, ale zničit. Jsme jejich nepřáteli. A to jsme od roku 1940 nezažili.“ I vicepremiér Gerrit Zalm se nechal slyšet, že Nizozemsko je ve válce. Premiér Jan Peter Balkenende měl pak plné ruce práce s vysvětlováním, že není válka, že pouze „…musíme vždy bojovat proti radikalismu, proti extremismu, proti terorismu“.

Oleje do ohně však opět přililo nedávné vystoupení ministra spravedlnosti Pieta Heina Donnera, který prohlásil, že by mělo být častěji soudně stíháno „hanobící rouhání“, tedy urážení jakéhokoli boha. Chtěl tak oprášit existující článek nizozemského zákoníku, podle kterého je tzv. hanobící rouhání skutečně trestné, který však byl od svého zavedení před zhruba sedmdesáti lety (shodou okolností se o to…

v50.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte