Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Za šamankou do exilu

Nahý mladý muž popíjí v otevřeném okně pivo a na posteli za ním si nahá žena krátí čas lascivním olizováním lžičky s jogurtem. Chvíle jako stvořená pro nečekaná rozhodnutí. „Pojedeme do Alžírska,“ navrhne milenec. Road movie jménem Exil začíná a hned zkraje je třeba říct, že známý režisér Tony Gatlif v ní natočil svůj životní film.

Fotografie: Tony Gatlif získal za svou road movie na letošním festivalu v Cannes cenu za režii. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Tony Gatlif získal za svou road movie na letošním festivalu v Cannes cenu za režii. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Nahý mladý muž popíjí v otevřeném okně pivo a na posteli za ním si nahá žena krátí čas lascivním olizováním lžičky s jogurtem. Chvíle jako stvořená pro nečekaná rozhodnutí. „Pojedeme do Alžírska,“ navrhne milenec. Road movie jménem Exil začíná a hned zkraje je třeba říct, že známý režisér Tony Gatlif v ní natočil svůj životní film.

Na cestě

Alžírsko-francouzský filmař Tony Gatlif (1948) zasvětil svou kariéru jedinému tématu – Romům a jejich osudu. Sám je potomkem andaluských Romů a nikdy nezastíral, že jeho kameru vede spíše srdce než hlava. To také předurčilo kvality i úskalí jeho filmů: na jedné straně dokázal Gatlif natočit díla tak nádherně horkokrevná, až se uši červenaly, jindy se bohužel nechal přespříliš unést svou vášní pro romskou hudbu a na ni jen narychlo navěsil průhledně banální příběh. Jeho zatím poslední snímek Exil, který se od minulého týdne promítá v českých kinech, musí ale překvapit skeptiky i ctitele.

Ze země, kam v úvodu zmínění milenci Zano a Naima záhy zamíří, pochází také sám režisér Gatlif. Vyrůstal jako typické dítě ulice na předměstí Alžíru, od dvanácti let se potuloval jižní Evropou jako čistič bot, až zakotvil ve Francii, kde mu přálo štěstí a chytil se u filmu. Přestože Exil nenese přímé autobiografické prvky, na duchovní rovině je jistě Gatlifovým odrazem – rodiny obou našich protagonistů pocházejí právě z Alžíru a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v50.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.