Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Při bližším ohledání se stává všednost nevšední záhadou. Málokdo si zřejmě klade otázku, proč se vlastně milujeme, respektive proč podstupujeme tak bláznivý podnik za účelem tvorby potomstva. Proč nejsme všichni ženy, na které to prostě jednou za čas přijde (třeba na jaře) a otěhotní. Existuje nějaký racionální důvod (a on existuje), proč se živá hmota naučila sexuálnímu rozmnožování? Jedna ze zásadních teorií, která sexuální chování vysvětluje, je založena na tom, že smícháním matčiných a otcových genů zmírníme účinek špatných mutací a naopak neuškodíme těm dobrým. Kdybychom se rozmnožovali bez sexu, špatné mutace by si nesli ještě naši prapravnuci. Sebastian Bonhoeffer ze Švýcarska ale v nejnovějším čísle respektovaného časopisu Science naznačil, že tak tomu nemusí vždycky být. Autor zpochybňuje základní předpoklad, že sex přináší genetickou pestrost, která nám umožňuje se vypořádat s kdovíjakou potvorou (například virem). Bonhoeffer říká: „Za prvé, sexuální reprodukce nezvyšuje vždy genetickou pestrost. Za druhé, není vůbec jasné, že se lépe přizpůsobíme okolnostem (potvorám), pakliže budeme geneticky pestřejší. Za třetí, je docela možné, že smícháním matčiných a otcových genů přijdeme právě o ty mutace, které by nám pomohly, až budeme v nějaké hodně svízelné životní situaci a budeme potřebovat otcův ostrovtip, který zdědil náš bratr.“ Bonhoeffer založil své pokusy na viru HIV, který má ve svém tělíčku také „mateřské a otcovské“ geny, jež je…

v50.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte