Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Klapka, džungle poprvé

Ředitel pražské zoo Petr Fejk se nechal najmout do reklamy na Komerční banku. Společníka mu v ní dělal ochočený cirkusový šimpanz, který – jak vyšlo minulý týden najevo – byl chycen pytláky v africké divočině a do Česka dovezen na falešné papíry. Je přísně zakázané využívat šimpanze narozené ve volné přírodě ke komerčním účelům. Pokud se něco takového stane člověku, který se zaštiťuje péčí o blaho zvířat, je to problém a ředitel Fejk se také omluvil. Epizoda má ale i obecnější rozměr: o další krůček posouvá věčný spor o to, jak se k tvorům drženým pro lidské potěšení v zajetí chovat. Používat je jako atraktivní stafáž do reklamy a nestarat se, kde se tu vzali? Básnit o džungli a šéfovat podniku, který je přesným protipólem skutečné džungle?

Houževnatý bojovník s předloňskými záplavami Fejk měl po opadnutí velké vody ideální možnost udělat z pražské zoo místo určené mnohem víc zvířatům a trochu méně lidem. Omezit počet druhů, odpustit si zaručená lákadla, jimž žádná zoo nikdy dobré podmínky k životu nevytvoří (slony, velké šelmy, lidoopy, ptáky), a zaměřit se raději na zvířata, jakým může nabídnout víc přirozeného prostředí. Mohl vsadit u dospělých na větší nabídku vzdělávání a u dětí na domácí zvířata, u nichž je možný i bezprostřední kontakt. Fejk šel jinudy: reklamou s topícím se slonem sehnal spoustu peněz a buduje atraktivní, z pohledu lidí luxusní zvěřinec s iluzemi typu indonéská džungle.

Takto podaný názor je samozřejmě subjektivní a Fejk…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v50.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.