Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

ODS pojmenovala své nepřátele

Jestli to měla být demonstrace jednoty, povedlo se. Pakliže ale cílem kongresu ODS mělo být veřejné stvrzení, že je tato strana připravena vládnout, lze tomu říkat úspěch jen obtížně. Proslovy byly plné frází a zaobíraly se spíš politickými konkurenty a návody než touto zemí a recepty na její neduhy. Nápaditost chybí většině partajních sjezdů, ale na stranu, která se po letech v opozici znovu chystá převzít kormidlo, se přeci jen kladou větší nároky.

Fotografie: Žádné velké překvapení: Petr Nečas prvním místopředsedou, Mirek Topolánek staronovým předsedou. Foto Ludvík Hradilek. • Autor: Respekt
Fotografie: Žádné velké překvapení: Petr Nečas prvním místopředsedou, Mirek Topolánek staronovým předsedou. Foto Ludvík Hradilek. • Autor: Respekt

Jestli to měla být demonstrace jednoty, povedlo se. Pakliže ale cílem kongresu ODS mělo být veřejné stvrzení, že je tato strana připravena vládnout, lze tomu říkat úspěch jen obtížně. Proslovy byly plné frází a zaobíraly se spíš politickými konkurenty a návody než touto zemí a recepty na její neduhy. Nápaditost chybí většině partajních sjezdů, ale na stranu, která se po letech v opozici znovu chystá převzít kormidlo, se přeci jen kladou větší nároky.

Hlavně opatrně

Pokud jde o volbu předsedy Mirka Topolánka, nelze se moc divit, že v době, kdy ODS rostou preference a vyhrála troje volby za sebou, nechce měnit lídra. Úspěch sjednocuje, což pro partaj, kde po odchodu železného šéfa Klause neustále doutnaly pod povrchem personální střety a spory, není bez významu. Na druhé straně se ODS snahou o propagační jednotu zbavila možnosti ideových střetů, které by ji v těžké chvíli mohly vyprovokovat k zajímavějším nápadům. A ODS skutečně v těžké chvíli je, protože na ní leží tíha jasného favorita voleb. Ve straně si málokdo připouští možnost neúspěchu. Jsou tu ale stále ony dvě třetiny voličů, kteří nechodí ke komunálním či senátním volbám, ale k těm do sněmovny ano. Jak se oni zachovají? Tato neznámá skupina se může stát klíčem k příští vládě.

Přes potřebu každého hlasu ODS překvapivě přitvrdila ve své taktice odhánění potenciálních voličů. Už před kongresem citovaly Hospodářské…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v50.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.