Ten rozdíl zarazí na první pohled: přes všechno oficiální zaklínání stejnými šancemi mají ženy v České republice průměrný plat o čtvrtinu nižší než muži. To je podle zprávy Evropské komise z letošního podzimu druhá největší propast v Evropě – hned za Kyprem. Menší část z tohoto rozdílu umějí ekonomové vysvětlit. Nad zbytkem visí otazník: není-li to diskriminace, co tedy?
Přece nebudu učitelka
Před čtyřmi lety zveřejnil ekonom Štěpán Jurajda z pražského institutu CERGE-EI v Respektu výsledky své studie, v níž zkoumal platy 700 tisíc zaměstnanců ve středních a velkých soukromých firmách. Rozdíl ve mzdách mužů a žen byl tehdy 30 %, přičemž část objasnily tři stále platné důvody.
Za prvé, muži mají v průměru delší pracovní dobu než ženy, o tři hodiny týdně (muži mají více přesčasů, ženy si častěji berou neplacené volno). Za druhé, muži mají, či aspoň donedávna měli, vyšší vzdělání (při sčítání lidu v roce 2001 bylo skoro o 6 % víc vysokoškoláků než vysokoškolaček a téměř 7% rozdíl byl i u absolventů středních škol; to však brzy nemusí být pravda, žen s diplomem rychle přibývá). A za třetí, ženy častěji nastupují do hůře placených profesí. Na 99 zdravotních sester připadá jeden „zdravotní bratr“, na nižším stupni základní škol je čtyřikrát víc učitelek než učitelů, zatímco třeba v advokacii je poměr mužů a žen zhruba 2:1.
Jenže i když studie vzala v úvahu tři zmíněné důvody – a zkoumala například platy stejně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu