Některé paradoxy působí symbolicky. Ve chvíli, kdy se britské impérium krátce před počátkem zániku ocitlo na vrcholu bohatství a moci, byl za nejskvělejšího stylistu anglické literatury pokládán Polák, který se narodil v ruském vyhnanství, psal o exotických tropech a tvrdil, že myslí polsky, v duchu si to překládá do francouzštiny a teprve pak usedá ke stolu, aby to anglicky napsal. Jazyk, v němž se jako spisovatel proslavil, se začal učit až ve svých 20 letech a do smrti jím hovořil s těžkým přízvukem.
Dnes je Joseph Conrad (narozen 3. prosince 1857, nekulaté výročí připadá na tento pátek) znám širší veřejnosti hlavně díky filmům vzniklým podle jeho románů. O tom, jak rozdílně se dá jeho dílo interpretovat, svědčí dva nejznámější snímky: celkem konvenční velkofilm Lord Jim s Peterem O’Toolem v titulní roli a horečnatá Coppolova vize Apocalypse Now ověnčená dvěma Oscary. Román V srdci temnoty z roku 1902, jímž se Coppola inspiroval, v básnické zkratce odhalil šokující blízkost moderní mentality ke krvelačnému barbarství, jež se plně projevila až v průběhu 20. století.
Józef Teodor Konrad Korzienowski, jak se Conrad původně jmenoval, pocházel ze staré polské rodiny. Narodil se v ukrajinském Berdičevu, kde žili jeho rodiče ve vyhnanství, neboť náleželi k odpůrcům carského režimu. Když osiřel, vydal se v sedmnácti do Marseille a stal se námořníkem. Začínal u francouzských pašeráků zbraní,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu