Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Jak dosáhnout na evropské peníze

Už pár měsíců si Češi mohou v Bruselu žádat o peníze na rozvoj svých obcí. V evropské kase je pro ten účel připraveno 81 miliard korun na příští dva roky a čtvrtinu sumy je nutno vyzvednout ještě letos. Jak úspěšně si zdejší radnice v dobývání těch peněz povedou a jestli nenadálý zlatý déšť nezpůsobí víc škody než užitku, se těžko odhaduje. Jediným ukazatelem a rádcem v tuhle chvíli může být, jak a na co jsme dokázali využít peníze, které nám EU nabízela ještě před naším vstupem.

Fotografie: Horník: „Jde o to chtít a věnovat tomu čas.“ Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Horník: „Jde o to chtít a věnovat tomu čas.“ Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Už pár měsíců si Češi mohou v Bruselu žádat o peníze na rozvoj svých obcí. V evropské kase je pro ten účel připraveno 81 miliard korun na příští dva roky a čtvrtinu sumy je nutno vyzvednout ještě letos. Jak úspěšně si zdejší radnice v dobývání těch peněz povedou a jestli nenadálý zlatý déšť nezpůsobí víc škody než užitku, se těžko odhaduje. Jediným ukazatelem a rádcem v tuhle chvíli může být, jak a na co jsme dokázali využít peníze, které nám EU nabízela ještě před naším vstupem.

Dary pro Boží Dar

Dvousethlavá příhraniční obec Boží Dar má už bezmála patnáct let v čele starostu, který se do čerpání evropských peněz dokázal dobře obout. „Hned na začátku svého starostování jsem zjistil, že peníze, které máme přidělené, zdaleka nestačí na investice do rozvoje obce,“ vzpomíná Jan Horník (ODA). „A že pokud se chceme rozvíjet, potřebujeme získávat peníze z grantů a dotací. Ale k tomu musíme mít projekty a studie, na které jsou nutné další peníze. Začali jsme tedy přemýšlet, kde je vyděláme.“

Takže obec prodala nájemníkům své domy a byty, otevřela radniční restauraci, u hlavního tahu na Německo vybudovala tržnici s nájemními stánky – a po třech letech prodala ta nejlukrativnější místa v dražbě. „Takhle se nám do kasy přihrnulo kolem 8 milionů korun. A to byl pro nás start,“ říká starosta Horník. Za nově nabyté peníze koupili další objekty…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v49.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.