0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura27. 11. 20046 minut

Nick Cave překousal řetěz

Australský hudebník Nick Cave je klasickým případem umělce, pro kterého tvorba znamená nezbytnou součást osobní psychoterapie. Své diagnózy a momentální nálady umí ovšem vždy pregnantně formulovat, a vzbudit tím pocit, že jeho problémy patří i mnoha dalším lidem. Jednou vystupuje jako troska navždy ztracená ve svých závislostech, podruhé jako vyrovnaný stárnoucí intelektuál – hranice mezi pravdou a pózou se přitom zvenčí jeví dost rozmlžená. V tom se Nick Cave nezměnil ani na svém nejnovějším studiovém dvojalbu Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus, starou dobrou rozervanost tu ale představuje v čerstvé hudební poloze.

Fotografie: S baladami je konec, teď přichází válka. Foto archiv • Autor: Respekt
Fotografie: S baladami je konec, teď přichází válka. Foto archiv
Fotografie: S baladami je konec, teď přichází válka. Foto archiv • Autor: Respekt

Australský hudebník Nick Cave je klasickým případem umělce, pro kterého tvorba znamená nezbytnou součást osobní psychoterapie. Své diagnózy a momentální nálady umí ovšem vždy pregnantně formulovat, a vzbudit tím pocit, že jeho problémy patří i mnoha dalším lidem. Jednou vystupuje jako troska navždy ztracená ve svých závislostech, podruhé jako vyrovnaný stárnoucí intelektuál – hranice mezi pravdou a pózou se přitom zvenčí jeví dost rozmlžená. V tom se Nick Cave nezměnil ani na svém nejnovějším studiovém dvojalbu Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus, starou dobrou rozervanost tu ale představuje v čerstvé hudební poloze.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Proměna

To, co Nicka Cavea vždy řadilo mezi atraktivní samorostlé muzikanty, je kromě mimořádného charismatu především schopnost jít do extrémů. A to nejen v rock’n’rollovém odhodlání pouštět se do věcí po hlavě a za mimořádného energetického nasazení, ale také v hrdém a upřímném přiznávání niterných emocionálních rozbrojů.

Nicholas Edwards Cave začínal v rodném Melbourne se školní kapelou The Boys Next Door, už v jednadvaceti letech mu však začala být australská scéna těsná. Společně s Mickem Harveym, multiinstrumentalistou, který zůstal jeho prodlouženou rukou dodnes, se zkraje 80. let vydal do Londýna a založil legendární The Birthday Party. Kapela, jejíž nahrávky skutečně připomínaly rozjetý narozeninový večírek, s londýnským podzemím…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc